Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zapomniana historia PRL - Uprowadzenie samolotu PLL LOT-762

65 649  
164   14  
W historii Polski Ludowej dosyć rzadko dochodziło do zamachów terrorystycznych. Jednak chęć uwolnienia się z totalitarnego reżimu komunistycznego powodowała, że niektórzy dokonywali desperackich kroków w celu ucieczki na Zachód. Wśród uciekinierów znalazł się Jerzy Dygas, który krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego dokonał uprowadzenia rejsowego samolotu An-24 LOT-u 22 sierpnia 1981.

W 1981 roku Dygas miał 25 lat. W sierpniu tego roku znalazł się we Wrocławiu, gdzie samolotem miał polecieć do Warszawy. Samolot wystartował o 18:05. Na pokładzie znajdowało się czterech członków załogi oraz 39 pasażerów. Podczas lotu Jerzy Dygas wraz z dwoma innymi osobami sterroryzowali załogę i nakazali lecieć na lotnisko Tempelhof. Aby zastraszyć pasażerów i personel, Dygas groził wysadzeniem samolotu granatem. Granat ten nie był atrapą - miał 220 gramów TNT, ale nie miał zapalnika.

Samolot wylądował na lotnisku Tempelhof o godzinie 19:09. Jerzy Dygas uwolnił pasażerów oraz oddał się w ręce amerykańskie i poprosił o azyl. Władze amerykańskie przekazały Dygasa policji Berlina Zachodniego, która postawiła go przed sądem z zarzutami o terroryzm. Podczas procesu mówił o swoim udziale w Solidarności, że to była jego druga ucieczka oraz że w kraju grożą mu prześladowania. Dygas został skazany na pięć i pół roku więzienia.

Jerzy Dygas był gońcem Tygodnika Solidarność. SB wykorzystała wydarzenie do zdyskredytowania czasopisma. 23 sierpnia przesłuchano Jana Bohuszewicza, który zatrudnił Dygasa w „Tygodniku" (co ciekawe, Bohuszewicz sam był tajnym współpracownikiem SB). 28 sierpnia rozpoczęła się medialna nagonka na tygodnik i jego redakcję. We wrześniu 1981 roku TVP emitowała filmy o porwaniach samolotów. Do redakcji tygodnika nadsyłano też listy w imieniu szeregowych członków NSZZ „Solidarność”, krytykujące go za dobór współpracowników.

Jerzy Dygas w 2015 roku

Dygas właściwie wszystko zrobił sam, a nie jak twierdzą wszyscy ze współudziałem dwóch innych osób. Było tak, jak opowiedział: "Poznałem tych dwóch, ale oni wysiedli normalnie z samolotu i dostali się do obozu dla uchodźców w Berlinie Marienfelde, a ja do więzienia Moabit.


Radio Wikiradio przeprowadziło 8 listopada 2015 roku rozmowę z Dygasem, której możecie posłuchać tutaj.

Źródła: 1, 2
8

Oglądany: 65649x | Komentarzy: 14 | Okejek: 164 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało