Szukaj Pokaż menu

Orangutan, czyli człowiek lasu. 7 rzeczy, które warto wiedzieć o tych małpach

30 562  
219   27  
Wszyscy mamy w sobie coś z orangutana. Jedni mniej, inni więcej… Zostawmy jednak złośliwości, zajmijmy się faktami!

Rebecca Swift - kobieta o stu twarzach

142 842  
330   57  
Podczas gdy niektórzy marzą o tym, by być celebrytami, ona co dzień przeistacza się w dowolnie wybraną postać z pierwszych stron gazet. Rebecca Swift rzuciła sobie wyzwanie, by przez 100 kolejnych dni zmienić się w innego celebrytę. Oto jak jej idzie do tej pory:

#1. Tak wygląda Rebecca

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawostek na temat naszych złych nawyków

298 384  
466   54  
Ile dni potrzeba, by wyrobić w sobie nawyk? Czy można pozbyć się starych przyzwyczajeń? Sprawdźmy, co nauka ma do powiedzenia na temat złych nawyków.

#1.

Aby wyrobić w sobie określony nawyk - regularnego biegania, porannej gimnastyki, sprzątania na bieżąco czy jakikolwiek inny - potrzeba 21 dni, twierdzą niektórzy. Według innych daną czynność należy powtarzać przez 40 dni z rzędu, by "weszła w krew". Naukowcy z Londynu natomiast skłaniają się ku 66 dniom. A to niestety oznacza więcej pracy, niż sądziliśmy...

#2.


Czym charakteryzują się nawyki? A tym, że wszystkie bazują na tym samym trójstopniowym schemacie. Najpierw pojawia się bodziec, po nim rutynowe działanie, na koniec przychodzi zaś nagroda. Weźmy przykład: sygnałem wyzwalającym nawyk może być powrót do domu po pracy, działaniem wypicie kilku drinków, nagrodą natomiast odprężenie i relaks. Pojęcie "pętli nawyku" opracował Charles Duhigg.

#3.


Starych nawyków tak naprawdę nie da się definitywnie wykorzenić. Można zagłuszyć je innymi, ale i te stare przy pierwszej sposobności wracają do życia. W związku z tym też znacznie łatwiej jest wyrobić w sobie nowe nawyki, niż próbować stłumić stare - tym bardziej jeśli mają one za sobą długi staż.

#4.


Nawyki są często tak głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości, że nawet pacjenci po utracie pamięci czy cierpiący na amnezję mimowolnie poddają się swoim starym przyzwyczajeniom. Zatem odzwyczajenie się od podjadania między posiłkami może okazać się znacznie trudniejsze...

#5.


Jak wiele czasu każdego dnia poświęcamy na nawyki? Godzinę dziennie? Dwie? Nic z tych rzeczy. W ciągu dnia aż 45% czasu poświęcamy na wykonywanie rzeczy, których w gruncie rzeczy nie jesteśmy w ogóle świadomi. 45% naszych codziennych zachowań wynika niejako z automatu.

#6.


Skąd w ogóle biorą się nawyki? Z oszczędności. Nie czasu, nie pieniędzy, a wykorzystania mózgu. Logiczne - po co za każdym razem zastanawiać się, w jaki sposób przyrządzić ulubioną kawę, skoro większość z nas potrafi zrobić to automatycznie, bez analizowania całego procesu od początku do końca? Za pomocą dzielenia zadań na pomniejsze czynności i automatyzowania ich mózg dosłownie ułatwia sobie życie.

#7.


Nowy Rok coraz bliżej, a wraz z nim noworoczne postanowienia. Rzucić picie, palenie i Facebooka, wstawać wcześniej, pokochać teściową, zaoszczędzić na mieszkanie... I wszystkim tym pięknym i wzniosłym ideom staje na drodze jedno - przyzwyczajenie. Stare przyzwyczajenia i nawyki grzebią statystycznie 92% noworocznych postanowień i tylko 8% udaje się faktycznie zrealizować. Niezbyt dobrze to wróży, prawda?

Źródła: 1, 2, 3, 4
466
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rebecca Swift - kobieta o stu twarzach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Wielki wygrany w loterii Biedronki!
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Sprawdź wzrok i znajdź dziecko
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat pieniędzy, pożyczek i oszczędzania
Przejdź do artykułu Kolorowane zdjęcia pokazują, jak badano grobowiec Tutanchamona
Przejdź do artykułu 19 intrygujących faktów o baronie narkotykowym El Chapo
Przejdź do artykułu Do dziś nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 9 października 1962 roku
Przejdź do artykułu Jak wyrażamy śmiech w internecie? Zobacz jak wygląda to w zależności od kraju
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których być może nie wiesz o biuście

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą