Szukaj Pokaż menu

Kolekcja interesujących zdjęć LXVII

93 977  
637   68  
W dzisiejszym odcinku obejrzyjcie najciekawszego grzyba na świecie, zobaczcie, gdzie więziony był Edmund Dantes oraz przekonacie się, dlaczego warto wybrać się nad jezioro Klejtrup w Danii...

#1. Dalekopis - wiadomość od Associated Press o zamordowaniu prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, 22 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

10 komiksów, które świetnie pokazują, czym jest rodzicielstwo

98 020  
503   21  
Esencja tego, czym jest wychowywanie dzieci i jak to jest być rodzicem, ujęta w krótkich komiksach od LunarBaboon.

#1. Głowa rodziny

5 starożytnych zatopionych miast

94 810  
370   44  
Na dnie oceanów, mórz i jezior leżą nie tylko wraki statków czy pojedyncze historyczne budowle, ale także całe miasta. Oto pięć z zatopionych antycznych miast:

#1. Lwie Miasto, jezioro Qiandao, Chiny

Kliknij i zobacz więcej!
Uważa się, że Shi Cheng (Lwie Miasto) jest jednym z najbardziej zachwycających zatopionych miast na świecie. Zostało wybudowane za czasów panowania dynastii Han, a jego powierzchnia zajmowała mniej więcej tyle co 62 boiska piłkarskie. Obecnie miasto znajduje się na głębokości 40 metrów na dnie jeziora Qiandao. Teren ten został zalany decyzją rządu chińskiego w 1959 roku, podczas budowy elektrowni wodnej i tamy na rzece Xin'an. Zatopiono wówczas 27 miast i 1377 wiosek. Rzeźby i reliefy zdobiące miasto Shi Cheng pod względem piękna śmiało mogą konkurować z egipską Aleksandrią. Obecnie to podwodne miasto jest jedną z popularniejszych turystycznych atrakcji w Chinach.

#2. Port Royal

Kliknij i zobacz więcej!

Dawniej Port Royal był jednym z ważniejszych miejsc dla piratów, gdzie mogli oni pić alkohol, imprezować czy korzystać z usług dam lekkich obyczajów. Port Royal miał opinię najbardziej diabelskiego i grzesznego miasta na ziemi. Tak było do 7 czerwca 1692 roku, kiedy to silne trzęsienie ziemi (7,5 stopni w skali Richtera) nawiedziło wyspę Jamajkę, a tsunami zatopiło Port Royal i większość jego mieszkańców. Czy była to zemsta bogów za grzechy popełniane na wyspie?
Podwodne miasto jak magnes przyciąga wielu nurków i podwodnych archeologów, którzy wydobyli już na powierzchnię setki artefaktów. Jednym z nich był holenderski zegarek z 1686 roku, którego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11:43.

#3. Podwodny kompleks Yonaguni

Kliknij i zobacz więcej!

Od momentu odkrycia tego podwodnego kompleksu u wybrzeży Okinawy eksperci spierali się, czy struktury tam odnalezione są pochodzenia naturalnego, czy są tworem rąk ludzkich. Dokładniejsze badania wykazały, że znajdują się tam tarasy, schody, bramy, rzeźby, sfinks czy piramida, zatem udział człowieka w ich powstaniu jest niewątpliwy. Eksperci oceniali wiek tych struktur na 10 do 16 tys. lat. Obecnie przyjmuje się, że mają one raczej 2-3 tys. lat i są to pozostałości miasta Mu.

#4. Dwarka, Indie

Kliknij i zobacz więcej!

To starożytne miasto należące do Wielkiego Lorda Kriszny uważano za mityczne, dopóki nie odnaleziono jego ruin na dnie Morza Arabskiego. Według legendy Lord Kriszna posiadał miasto, w którym znajdowało się 70 000 pałaców ze złota, srebra i innych drogocennych metali. Było to niezwykle bogate i ważne miasto, które zatonęło po śmierci Króla Kriszny, najprawdopodobniej na skutek tsunami. Ruiny odnaleziono na głębokości 40 metrów na dnie morza, niedaleko obecnie istniejącego miasta Dwarka, jednego z najstarszych miast w Indiach. Archeolodzy pozyskali wiele artefaktów. Najstarszy do tej pory znaleziony pochodzi z 7500 r. p.n.e.

#5. Zatopione miasto Heraklion-Thonis

Kliknij i zobacz więcej!

To miasto również uważane było za mityczne, do momentu jego odkrycia. Heraklion-Thonis zostało odkryte dopiero w XIX wieku, zupełnie przypadkiem. Francuski archeolog morski Franck Goddio poszukiwał okrętów wojennych Napoleona, które zatonęły w czasie bitwy na Nilu w 1798 r. niedaleko Aleksandrii. Kiedy już zorientował się, że niczego tam nie znajdzie, dokonał jednego z najważniejszych odkryć, jakich może dokonać morski badacz.
Uważa się, że miasto Heraklion-Thonis funkcjonowało między 7 a 8 wiekiem p.n.e. Miasto leżało u ujścia Nilu, a zatopione zostało najprawdopodobniej na skutek podnoszenia się poziomu morza oraz gwałtownego obsunięcia się podłoża, na którym został zbudowany Heraklion.
370
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 komiksów, które świetnie pokazują, czym jest rodzicielstwo
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kurde blaszka! Facet przerabia zdjęcia znalezione w sieci na plakaty filmowe, które powalają z nóg
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Dziewczyny, które wzięły się za siebie
Przejdź do artykułu 7 ciekawych informacji o papryczkach chili i ostrym jedzeniu
Przejdź do artykułu 13 ciekawostek o Japonii, które irytują nawet Japończyków
Przejdź do artykułu Ciekawe fakty o Nowym Jorku
Przejdź do artykułu Trochę techniki i człowiek się gubi - "W taki sposób moja ciocia blokuje reklamy"
Przejdź do artykułu Merkel i Szydło gwiazdami internetu. Raczej tego nie planowały
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które warto wiedzieć o zimie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą