Szukaj Pokaż menu

Ropucha, która rodzi swoje potomstwo przez... skórę

122 178  
398   73  
Dziwny jest ten świat – doszedł niegdyś do słusznego wniosku pewien Czesław. I miał gość rację – żyjemy w miejscu, gdzie wszystko jest możliwe. Nawet poród przez skórę… Tak właśnie robi pewna południowoamerykańska ropucha. Zresztą to nie jedyna dziwaczna cecha tego sympatycznego zwierzątka.

Ciekawostki z planów filmowych, na których pracował Quentin Tarantino

263 465  
837   67  
Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych reżyserów. Inspirował się wieloma filmami, a wielu młodych reżyserów inspiruje się nim i jego twórczością. Oto kilka zabawnych, zadziwiających i dziwnych rzeczy, które miały miejsce na planie filmów reżyserowanych przez mistrza.

#1. Aktorka grająca Gogo zraniła reżysera podczas zdjęć

7 ciekawych informacji o sztucznych satelitach i antenach satelitarnych

101 836  
420   56  
Anteny satelitarne stały się nieodłącznym elementem krajobrazu. Są miejsca, w których dom może nie mieć nawet ukończonego dachu, a już wisi na nim co najmniej pięć anten. Przyjrzyjmy się więc tym mniejszym i tym większym talerzom, a także satelitom, w które są wycelowane.

#1.

Satelity poruszają się z prędkością około 29 tysięcy kilometrów na godzinę. To oznacza, że w ciągu doby pokonują dystans, który pozwoliłby na okrążenie Ziemi jakieś 14 razy po jej obwodzie. Mimo ogromnej prędkości satelity są i tak bardziej ekonomiczne niż chociażby stawiana za wzór cnót wszelakich Toyota Prius.

#2.


Większość anten satelitarnych przeznaczonych do odbioru telewizji na półkuli północnej skierowana jest na południe. Na półkuli południowej - na północ. Wynika to z tego, że satelity telekomunikacyjne umieszczone są na orbicie geostacjonarnej - 35,7 tys. kilometrów nad równikiem. Czas okrążenia Ziemi obiektu na orbicie geostacjonarnej jest równy dobie gwiazdowej, dzięki czemu w stosunku do dowolnego punktu na powierzchni naszej planety satelita pozostaje w tym samym miejscu. Dzięki temu nie trzeba co pięć minut przestawiać anteny, by odbierać sygnał telewizyjny.

#3.


Większość anten satelitarnych (nie dotyczy anten do odbioru telewizji naziemnej) wycelowana jest dokładnie w ten sam punkt - w satelity Hot Bird na pozycji 13˚E. To grupa (aktualnie trzech) satelitów Eutelsat o mocnym sygnale, z których to satelitów korzystają powszechnie stacje telewizyjne i radiowe. Zarówno nc+ jak i Cyfrowy Polsat, ale też włoskie, francuskie czy greckie platformy korzystają właśnie z "usług" satelitów Hot Bird.

#4.


Talerz anteny satelitarnej można bez większego trudu zamontować samemu (o ile nie wymaga to karkołomnych wspinaczek po dachu). Do prawidłowego ustawienia anteny wystarczy znajomość trzech kątów - kąta elewacji (odchylenia czaszy od pionu), azymutu oraz kąta nachylenia konwertera. Dokładne dane dla dowolnego miejsca na Ziemi można znaleźć na stronie www.dishpointer.com (wybierając z listy satelitów: 13E EUTELSAT 3C | EUTELSAT HOT BIRD 13B | EUTELSAT HOT BIRD 13C). Co ciekawe, są dostępne (darmowe!) aplikacje na telefony wskazujące położenie dowolnie wybranego satelity.

#5.


Typowe "domowe" anteny satelitarne mają czaszę o średnicy 80 centymetrów - tyle zazwyczaj wystarcza do stabilnego odbioru sygnału w dobrej jakości. Tymczasem największa "antena" znajduje się w Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. Wybudowana została w 1963 roku w naturalnym zapadlisku i ma aż 305 metrów średnicy, dzięki czemu wykorzystywana jest do badań Układu Słonecznego. Pozostałe wielkie czasze w innych obserwatoriach nie przekraczają 100 metrów średnicy.

#6.


Od czasów Sputnika 1 na orbitę wystrzelono już ponad 7 tysięcy sztucznych satelitów. Po dziś dzień na orbicie znajduje się jakieś 2,5 - 3,6 tysiąca satelitów (różne źródła podają różne wartości), z czego około połowę wystrzelili Amerykanie, a około tysiąca jest obecnie wykorzystywanych. A to oznacza chyba, że urządziliśmy sobie nad głowami niezły śmietnik, nad którym nikt już nie panuje. Chociażby w 2009 roku doszło do wypadku, kiedy amerykański satelita zderzył się z rosyjskim.

#7.


Każdego roku satelity transmitują na Ziemię ogromne ilości danych. Jak ogromne? Gdyby roczny "urobek" zapisać na płytach DVD, a następnie owe płyty ułożyć jedna na drugiej, to stos wywróciłby się miałby ponad 1,5 kilometra wysokości, czyli odpowiednik 6 i pół Pałaców Kultury ustawionych jeden na drugim.

Źródła:
1, 2, 3
420
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciekawostki z planów filmowych, na których pracował Quentin Tarantino
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Co sprawiło, że skorupa auta, za którą jej właściciel chciał 700 dolarów, sprzedała się za ponad 200 000 dolarów?
Przejdź do artykułu 7 typów dziewczyn, które spotkacie (lub już spotkaliście) w Sylwestra
Przejdź do artykułu To się nazywa komfortowa toaleta!
Przejdź do artykułu Rzeczy, które nie są tak stare jak myślisz
Przejdź do artykułu Krótka historia tego, kim i czym jesteś
Przejdź do artykułu Toaletowe fakty, które udowadniają, że łazienka jest niebezpiecznym miejscem
Przejdź do artykułu Piraci z Somalii. 7 rzeczy, o których nie mówi się na co dzień
Przejdź do artykułu Opel Kadett SR - samochód, któremu nigdy nie było dane wyjść z cienia wielkiego rywala
Przejdź do artykułu 5 mitów medycznych, w które prawdopodobnie wierzysz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą