Szukaj Pokaż menu

Spowiedź strażnika - czyli o Straży Miejskiej słów kilka

130 219  
849   233  
Jestem strażnikiem miejskim. Brzmi strasznie, co? Od 3 lat pracuję w straży miejskiej w mieście na Podkarpaciu, gdzie mieszka około 50 000 ludzi. Praca dla mnie bardzo dobra, a dla społeczeństwa…

Zdjęcia warte miliony, czyli lista 15 najdroższych zdjęć, bonus i zdjęcie, którego nikt nie uwzględnia w rankingu

98 446  
263   36  
Warto być znanym fotografem. Wtedy na swojej pasji można zarobić grube miliony.

Jak Dzień Zmarłych obchodzą mieszkańcy innych państw?

90 019  
226   48  
Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero od kilku lat próbuje się przeszczepiać amerykańskie wzorce. A jak przedstawiają się inne światowe tradycje? I jak bardzo odbiegają tych nam znanych?

Meksyk - Dia de los Muertos


W Meksyku Dni Zmarłych obchodzone są od 21 października do 2 listopada. W tym czasie konieczne jest umieszczenie w domach ołtarzyków zrobionych z kwiatów i świec. Wystawia się także ulubione posiłki zmarłych oraz miskę z ręcznikiem, by zmarli mogli obmyć ręce przed świąteczną ucztą. Ostatni dzień obchodów to wizyta na cmentarzu i… piknik!

Niemieckie noże - Totensonntag


Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą katolickie święta podobnie jak Polacy, dość ponuro. Święto Totensonntag, czyli niedziela żałoby i śmierci lub "cichy dzień" - w tym dniu zabronione jest organizowanie imprez i koncertów, a w niektórych miastach nawet nie gra muzyka w restauracjach czy pubach.

Niepowtarzalnym zwyczajem jest, że w okresie od 30 października do 8 listopada Niemcy chowają wszystkie noże w domu. Dlaczego? To tradycja - by w ten sposób uchronić siebie i zmarłych przed krzywdą.

Japońskie lampiony – święto Obon (お盆 lub 盆- bon)

Święto zmarłych zwane jest również Festiwalem Latarni – ze względu na popularną tradycję puszczania lampionów chōchin.


Pomimo faktu, że kultura Japonii została wzbogacona o amerykańskie zapożyczenia (Halloween), to nadal silne pozostają wielopokoleniowe tradycje. W czasie Obon Japończycy – podobnie jak w innych kulturach – odwiedzają groby przodków i składają dla nich ofiary.


Wierzą, że w okresie Obon duchy mogą chodzić po ziemi. Tradycja japońska dzieli duchy na 3 kategorie: dusze zmarłych przodków – czyli duchy opiekuńcze, nowe duchy oraz dusze głodne - gaki, będące duchami złośliwymi i często należące do osób zmarłych gwałtowną śmiercią.

Straszliwa Transylwania – Rumunia, święto Radonita


Czy ktokolwiek wyobrażał sobie lepsze miejsce na świętowanie Halloween niż Transylwania, czyli dom Włada Palownika? Ta XV-wieczna postać to inspiracja dla książkowych i filmowych twórców, dzięki którym powstał hrabia Dracula. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w mieście Sighisoara (będącym miejscem urodzenia słynnego wampira) odbywa się wielka impreza. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Przede wszystkim odgrywania procesów wiedźm i palenia na stosie. W programie również wróżby, mroczna muzyka oraz bal kostiumowy. Obowiązkowo!

Opera w Singapurze – chiński Qingmingjie


Według mitologi chińskiej, po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Te trudności "życia" pozagrobowego można jednak im złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. W zamian duchy przodków oferują pomyślność żyjącym potomkom.


Tradycją w Państwie Środka jest odgrywanie chińskiej opery. Jest to forma sztuki, która składa się z elementów śpiewu, pantomimy, recytacji, a nawet kung-fu! Takie artystyczne podejście do święta zmarłych symbolizuje otwarcie wrót piekła i uwolnienie znajdujących się tam dusz.

Włoska fasola zmarłych - giorno dei Morti


Tradycje we Włoszech oczywiście muszą być oparte na jedzeniu, dlatego w tym przypadku nie mogło być inaczej. Na Półwyspie Apenińskim Święto Zmarłych to przede wszystkim uczta złożona z ulubionych dań zmarłego, co w 90 procentach domów oznacza jakąś formę spaghetti... Suto zastawiony stół zostaje przygotowany, zaś rodzina w tym czasie wychodzi do kościoła i zostawia otwarte drzwi, by dusze zmarłych mogły swobodnie się częstować. Jednym z najważniejszych dań jest ciasto, zwane "fasolą zmarłych".

Kambodżański wyścig – na Dzień Śmierci


W Kambodży w czasie świąt są organizowane wyścigi na zwierzętach - koniach, świniach, krowach... Słowem na wszystkim, co da się ujeżdżać. Co jest formą igrania ze śmiercią w jej święto.


Dodatkowo w czasie świąt przygotowuje się dużo potraw, w tym kleisty ryż z fasolą, który następnie jest zawijany w liście bananowca. Smakołyk zanosi się do świątyni podczas święta P’chum Ben, będącego częścią Festiwalu Zmarłych. Potem następuje celebracja, słuchanie muzyki i przemowy mnichów, by w ten sposób przywołać duchy zmarłych.

Fińskie kolędowanie - Day On Kuollut


Polskie skojarzenia związane z kolędowaniem prowadzą do świąt Bożego Narodzenia, zaś mieszkańcy Finlandii śpiewanie pieśni religijnych wiążą z kompletnie innymi okolicznościami. W dzień Wszystkich Świętych grupy osób chodzą od domu do domu, śpiewając pieśni za dusze znajdujące się w czyśćcu. Obchody nazywają się Pangangaluluwa i w ostatnich latach zanikają, wypierane przez standardowy "cukierek albo psikus".
226
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zdjęcia warte miliony, czyli lista 15 najdroższych zdjęć, bonus i zdjęcie, którego nikt nie uwzględnia w rankingu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Niezwykły przypadek kobiety, która „wyleczyła się” z depresji
Przejdź do artykułu Kompilacja genialnych pomysłów VII
Przejdź do artykułu Zdjęcia, które namieszają Ci w głowie
Przejdź do artykułu Jaką znasz najgłupszą teorię spiskową?
Przejdź do artykułu Agenci nieruchomości poprosili go o wysłanie kilku zdjęć, żeby potwierdzić, że z mieszkaniem wszystko jest OK. Wysłał im więc to
Przejdź do artykułu Dziewczyna w szokujący sposób udowodniła, że naprawdę szybko schudła
Przejdź do artykułu Tragiczna historia Davida Vettera - chłopca z bańki
Przejdź do artykułu 20 wymówek, którymi dzieci wyjaśniły, dlaczego nie chcą zjeść posiłku
Przejdź do artykułu 10 dziwnych rzeczy, które nauczyciele usłyszeli od rodziców swoich uczniów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą