Szukaj Pokaż menu

Spocone dziewczyny

67 460  
480   31  
My zaczynamy marznąć bez węgla i prądu, a tym tak gorąco, że aż ociekają potem.

Niezwykłe mapy 3D unaoczniają jak naprawdę wyglądają kontynenty

389 249  
1781   75  
Nie każdy ma dość wyobraźni przestrzennej, aby kolorki na płaskiej mapie przeobrazić w wypukłości gór czy płaskie doliny. Te grafiki bardzo czytelnie pokazują jak płaska jest Polska, jak górzyste jest południe Europy, i że Skandynawia to jedna wielka góra.

#1. Europa środkowa

Mało znane fakty o królowej Wiktorii

133 202  
298   34  
Królowa Wiktoria jest najbardziej znana z tego, że za czasów jej panowania najważniejsze było respektowanie prawa, przestrzeganie surowych zasad moralnych jak i nieafiszowanie się z życiem seksualnym. Sama królowa była wzorem moralności. W czasie jej długoletniego panowania Brytania rozwinęła się gospodarczo i wzmocniła ekonomicznie. To wszystko wiemy. A czego nie wiemy?

#1. Oświadczyła się Albertowi

15 października 1839 roku królowa Wiktoria oświadczyła się swojemu kuzynowi, księciu Albertowi. W jej pamiętniku możemy przeczytać: „obejmowaliśmy się, on był tak miły i kochający… tak naprawdę był to najszczęśliwszy moment w moim życiu”. Pobrali się w 1840 i żyli jako kochające się małżeństwo. Gdy Albert zmarł w 1861, królowa Wiktoria pogrążyła się w żałobie i nigdy nie otrząsnęła się po śmierci małżonka.

#2. Niezwykły prezent ślubny

Jednym z prezentów ślubnych, który otrzymała para królewska był ser. Ale nie byle jaki. Farmerzy specjalnie na tę okazję zrobili ser z mleka 750 krów, a krąg tego przysmaku ważył 500 kilogramów. Farmerzy poprosili następnie o wypożyczenie sera, aby pokazać go na wystawie. Królowa zgodziła się, ale później odmówiła przyjęcia prezentu po raz drugi.

#3. Bała się biskupów

Wiktoria bała się biskupów. Był to irracjonalny strach i nie bardzo wiadomo dlaczego biskupi napawali ja trwogą. Niektórzy utrzymują, że gdy Wiktoria była małą dziewczynką bała się potężnych peruk noszonych przez biskupów, a potem pojawiła się obawa przed ludźmi je noszącymi. Królowa za młodu raz przezwyciężyła fobię i podeszła do biskupa Salisbury, który podawał jej do zabawy swój Order Podwiązki.

#4. Przeżyła przynajmniej siedem zamachów

Jej życie było zagrożone przynajmniej siedem razy. Pierwsze usiłowanie zabójstwa miało miejsce w 1837 roku, niedługo po tym, jak zasiadła na tronie. Zamach był przeprowadzony przez pewnego mężczyznę, który utrzymywał, że jest prawowitym synem Jerzego IV i legalnym pretendentem do tronu. W większości przypadków zamachy były dziełem szaleńców lub ekstremistów. W 1840 do królowej strzelał koleś, któremu nie podobało się to, że krajem rządzi kobieta, a w 1872 uzbrojony Irlandczyk groził, że ją zabije jeśli nie podpisze dokumentu, że Irlandia będzie niezależna od Anglii. Ostatni zamach był w 1882 roku. Strzelający do królowej nienawidził jej, liczby 4 i wierzył, że w niebieskich przedmiotach drzemią siły nadprzyrodzone.

#5. Dziwne relacje z dziećmi

Prince Albert and Queen Victoria

Wiktoria i Albert mieli dziewięcioro potomków. Królowa nienawidziła bycia w ciąży i karmienia niemowląt. Twierdziła, że karmienie piersią jest obrzydliwe. Monarchini przez całe życie kochała swojego męża, ale dla dzieci była niesamowicie surowa i nie okazywała im uczuć. Najbardziej zimne stosunki miała z najstarszym synem. Bertie nie był zbytnio zdolny i jego rodzice uważali go za półgłówka. Gdy był w wojsku i znaleziono go w łóżku z prostytutką, ojciec napisał do niego długi list pełen wyrzutów. Pewnego dnia Albert odwiedził syna w Cambridge i wybrali się na spacer w deszczu. Albert przeziębił się poważnie i trzy tygodnie później zmarł. Wiktoria do końca życia obwiniała syna o śmierć męża.

#6. Szpiegowała swoje dzieci

Facts About Queen Victoria children

Królowa chciała rządzić i kontrolować wszystko i wszystkich. Zatrudniała armię szpiegów, którzy informowali ją o tym co robiły jej dzieci. Gdy najstarsza córka wyszła za mąż i przeniosła się do Niemiec, królowa pisała do niej codziennie i zarządzała jej życiem. Bertie ożenił się z księżniczką Aleksandrą, a jej lekarz musiał zdawać Wiktorii szczegółowe raporty dotyczące stanu jej zdrowia, łącznie z detalami dotyczącymi menstruacji księżniczki. Wiktoria bardzo chciała zatrzymać przy sobie córkę Beatrycze i dosyć długo skutecznie odwodziła ją od zamążpójścia. Jednak dziewczyna w końcu się zbuntowała i zaręczyła z niemieckim księciem. Wiktoria tak się wkurzyła, że nie odzywała się do córki przez sześć miesięcy. W końcu zgodziła się na małżeństwo pod jednym warunkiem - młoda para musiała zamieszkać razem z nią.

#7. Babcia Europy


Pod koniec panowania królową Wiktorię zaczęto nazywać babcią Europy. Większość z jej dziewięciorga dzieci wżeniła się w europejskie rody królewskie. Jej wnuki oraz prawnuki zasiadały na tronach Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Belgii.

#8. Nosicielka „choroby królów”


Wiktoria była nosicielką genu hemofilii. Sama na nią nie chorowała, ale przekazała „chorobę królów” córkom Alicji i Beatrycze oraz synowi Leopoldowi. Leopold był od początku bardzo słabym i chorowitym dzieckiem i zmarł z powodu krwotoku. Córki królowej przekazały chorobę kilku swoim dzieciom. Choroba zniknęła dopiero w czwartym pokoleniu.

#9. Pisarka

Screen grab of Queen Victoria's Journals website

Wiktoria była bardzo zdyscyplinowana i odkąd skończyła 13 lat codziennie w swoim pamiętniku zapisywała około 2000 słów. Matka Wiktorii również codziennie czytała to, co pojawiło się zapiskach. Przestała podczytywać pamiętniki córki dopiero wtedy, gdy ta została królową. Wiktoria zapisała 121 pamiętników, a ostatni wpis powstał dziesięć dni przed jej śmiercią. Królowa kazała Beatrycze przeczytać i ocenzurować pamiętniki. Po śmierci matki Beatrycze zasiadła do lektury i w trakcie cenzurowania zniszczyła większość zapisków.

#10. Pierwsza monarchini rządząca z Pałacu Buckingham

Buckingham Palace

Wiktoria wprowadziła się do Pałacu Buckingham w 1837 roku. Po ślubie z księciem Albertem pałac służył jako dom rodziny królewskiej, miejsce życia towarzyskiego, jak i oficjalne miejsce, z którego królowa rządziła i przyjmowała urzędowe wizyty. Po śmierci męża Wiktoria rzadko bywała w pałacu, wolała spędzać czas w Windsorze, Balmoral w Szkocji czy też w Osborne House na wyspie Wight.
298
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niezwykłe mapy 3D unaoczniają jak naprawdę wyglądają kontynenty
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Wtopy na firmowych imprezach - wspomnienia internautów
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Jak dotknąć cycka dziewczyny i nie tylko
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o Zimbabwe - kraju absurdalnym nawet jak na afrykańskie standardy
Przejdź do artykułu 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat samolotów
Przejdź do artykułu Najgorsza rzecz, jaką powiedziała mi babcia
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu Czego mogłeś nie wiedzieć o gladiatorach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą