Szukaj Pokaż menu

Właściciele tych zwierząt zakochali się w nich od pierwszego wejrzenia

63 658  
294   50  
Tak niewiele potrzeba, by zakochać się w zwierzaku. Te poniżej skradły serca właścicieli swoją indywidualnością.

#1. Urocza mieszanka munchkina i amerykańskiego curla

Garść ciekawych faktów o piratach

141 796  
594   83  
O piratach wiemy tyle, że na morzach i oceanach siali niezły postrach. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej!

#1. Mieli surowy kodeks

1

10 zaskakujących rosyjskich wynalazków

172 081  
487   89  
Złośliwi twierdzą, że najciekawszym rosyjskim wynalazkiem był zwiad bojem oraz karabinek kałasznikowa, czyli wszystko, co służy do zadawania lub ponoszenia śmierci. Jednak ten pomysłowy naród miał też inne koncepty, niekoniecznie wojenne.

#1. Car-czołg

No dobra, zaczynamy jednak od wynalazku typowo bojowego. W zasadzie nie jest to czołg, a opancerzona maszyna wojenna na kołach. Opracowano ją w 1914 roku, ale po testach rok później uznano ją za nieprzydatną w warunkach pola bitwy chociażby z powodu tego, że o ile duże przednie koła pozwalały na pokonywanie sporych przeszkód terenowych, to tylne, małe, grzęzły w błocie. Przez siedem kolejnych lat prototyp rdzewiał pod chmurką, aż w końcu go zezłomowano. Machina miała 9 metrów wysokości, 12 metrów szerokości i 17 długości. Wieżyczka, do której planowano wstawić działa i karabiny maszynowe, znajdowała się na wysokości aż pięciu metrów. W ruch wprawiały ją dwa silniki parowe o mocy 240 koni mechanicznych każdy.


Jako ciekawostkę można uznać fakt, iż czar-czołg był inspiracją dla „stworzenia” czołgu rakietowego IG-227 Hailfire z filmu "Gwiezdne Wojny – Atak klonów".

#2. Giria


Ten prosty przyrząd do ćwiczeń również zawdzięczamy Rosjanom, którzy w 1700 roku stworzyli pierwsze egzemplarze girii. Służyły one do odmierzenia ziarna, z czasem wieśniacy zaczęli z ich pomocą urządzać konkursy siłowe na festynach i zabawach. W XX wieku giria stała się przyrządem szeroko używanym na siłowniach całego świata.

#3. Elektrownia atomowa


W 1948 roku „ojciec” radzieckiej bomby atomowej Igor Kurczatow zainicjował powstanie pierwszej na świecie elektrowni atomowej. Jej budowa rozpoczęła się dwa lata później, a pierwsze uruchomienie nastąpiło w 1954 roku w miejscowości Obnińsk. Obecnie na świecie działa 388 takich elektrowni o łącznej mocy reaktorów 333 gigawatów.

#4. Gorodki


Ludowa gra sportowa, podobna do kręgli i popularna w krajach bałtyckich, Szwecji, Finlandii i oczywiście Rosji. Polega na zbijaniu kijem figur zbudowanych z zaokrąglanych klocków. Pierwsze wzmianki o tej grze sięgają czasów Rusi Kijowskiej, ale na popularności zyskała dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

#5. Syntezator ANS


Muzyczny instrument fotoelektroniczny, stworzony przez rosyjskiego inżyniera Jewgienija Murzina między 1937 a 1957 rokiem i nazwany w cześć wielkiego rosyjskiego kompozytora Aleksandra Nikołajewicza Skriabina. Syntezatora używano do komponowania ścieżek dźwięków do filmów, np. dokumentalnych. Może pamiętacie te charakterystyczne ryjące psychikę dźwięki właśnie z filmów puszczanych czasem na lekcjach w szkołach:

https://youtu.be/ptRmDeoQQlw?t=1m6s

#6. Hektograf


Przyrząd do powielania tekstów, rysunków i ulotek. Wynalazł go w 1869 roku Michaił Alisow. Dzięki jego wynalazkowi organizacje rewolucyjne w Rosji miały czym kolportować swoje materiały i zakazaną literaturę.

#7. Czteroosobowe szachy z twierdzami


Gra popularna w XVIII i XIX wieku. Bierze w niej udział czterech graczy, a ci siedzący naprzeciwko siebie są sojusznikami. Figury występują w czterech kolorach: białym, czerwonym, czarnym i niebieskim.

#8. Okręt podwodny


Okręt podwodny o długości sześciu metrów opracowany w 1834 roku przez Karla Szildiera zanurzał się na głębokość 12 metrów i mógł wystrzeliwać rakiety będąc w pełnym zanurzeniu (pokaz swoich umiejętności dał w obecności samego cara Mikołaja I). Wynalazek może i był wart uwagi, ale zabiła go rosyjska biurokracja oraz walka o wpływy na carskim dworze. Projektu nigdy nie ukończono. Warto podkreślić, że był to jeden z wielu ówczesnych pomysłów na okręt podwodny, ale na tle innych wyróżniała go właśnie głębokość zanurzenia.

#9. 7z


Format archiwizacji plików na licencji GNU opracowany przez rosyjskiego programistę Igora Pawłowa.

#10. Otwór wiertniczy


Pierwszy na świecie odwiert metodą uderzeniową (młotem) wykonano w 1846 roku w Baku. Był to pomysł Wasilija Semionowa. Odwiert miał głębokość 21 metrów, a pręt, którym ryto ziemię był z drewna.
487
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Garść ciekawych faktów o piratach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Kosmiczne ciekawostki, czyli wiedza nieprzydatna, ale fajna
Przejdź do artykułu 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat samolotów
Przejdź do artykułu Zagadka dnia: znajdź dziewczynę na zdjęciu
Przejdź do artykułu Czego mogłeś nie wiedzieć o gladiatorach
Przejdź do artykułu Dlaczego wymiana sprzęgła w Ferrari F50 jest taka droga?
Przejdź do artykułu Wszystko czego mogłeś nie wiedzieć o niemieckich autostradach. Kilka ciekawostek może cię zaskoczyć
Przejdź do artykułu Rzeczy, których o Warszawie często nie wiedzą nawet jej mieszkańcy
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Ta 20-latka zszokowała zwolenników szczepień
Przejdź do artykułu Jak rozmawia się przez telefon w różnych krajach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą