Szukaj Pokaż menu

Wszystko czego mogłeś nie wiedzieć o niemieckich autostradach. Kilka ciekawostek może cię zaskoczyć

376 267  
1038   227  
Zacznijmy od podstaw - czy to prawda, że nie ma na nich ograniczenia prędkości? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby ci się wydawać.

4 wynalazki, które zmieniły świat, choć nikt w nie początkowo nie wierzył

143 298  
300   49  
Historia świata to jedna wielka pomyłka. Tak przynajmniej można wnioskować z biografii ludzi, którzy zapisali się w historii jako twórcy przełomowych wynalazków. Niemal na każdym kroku próbowano podcinać im skrzydła, lecz oni znajdowali w sobie wystarczająco dużo determinacji, by pokazać, że wszyscy są w błędzie, a oni mają rację. W konsekwencji udało im się zmienić świat, który ich wyśmiewał.

#1. Samochód

Jak rozmawia się przez telefon w różnych krajach

186 681  
444   76  
Jak każda życiowa sytuacja, rozmowa przez telefon też rządzi się prawami savoir-vivre'u. Prawa te nie są jednak takie same pod każdą szerokością geograficzną. Oto krótki przewodnik po dobrych manierach nawijania przez telefon w różnych krajach.

#1. Niemcy

W Niemczech ceni się jasność, zwięzłość, dokładność i ordnung we wszystkim, także w rozmowach przez telefon. Dlatego w pierwszej kolejności należy się koniecznie przedstawić i szybko przejść do sedna sprawy. Żadnego zbędnego pitolenia. Za to trzeba być uprzejmym do granic możliwości. Jeśli w Polsce powiedzielibyśmy „powiedz, proszę…”, to w królestwie Angeli Merkel powie się coś w stylu „Bądź tak dobry i jeśli nie będzie to dla ciebie zbędnym utrudnieniem powiedz mi proszę, która jest teraz godzina? Dziękuję ogromnie i przepraszam za zajęcie czasu”. Nigdy nie dzwoń do Niemca po dziewiątej wieczorem, przecież może już spać i będzie niezręcznie.

#2. Wielka Brytania


Brytyjczycy mają niektóre narody za mało uprzejme, gdyż w ich angielskim mniemaniu za mało używają słowa „proszę”. W ojczyźnie The Beatles przyjęło się wtykać „please” do prawie każdej prośby lub zwykłej propozycji: „Shut the fuck up, please! Thank you”. Podobnie jak w Niemczech tutaj też lubią, gdy rozmówca na początku się przedstawi. Nie lubią natomiast sytuacji, w której rozmówca za bardzo klepie jęzorem lub je w czasie rozmowy.

#3. Włochy


Włosi rzadko wiszą na telefonie krócej niż 10 minut. Jeśli w telegraficznym skrócie przekażesz co masz do powiedzenia i odłożysz słuchawkę, to twój rozmówca może się obrazić. A gdzie rozmowa? Gdzie omówienie sprawy stanu zdrowia babci? Gdzie relacja z wczorajszej kolacji i dlaczego nic nie powiedziałeś o wczorajszym meczu? Jedynym miejscem, gdzie rozmowa telefoniczna i SMS-y są niemile widziane jest kościół.

#4. Francja


Tylko chamy i prostacy odbierają telefon w publicznym transporcie lub w czasie obiadu. Francuzi rozmawiają przez telefon cicho, tak, by nie przeszkadzać innym. Tego samego oczekują od ciebie. Nie zdziw się też, gdy ledwie poznana osoba powie na koniec rozmowy „całuję”. To typowa nieformalna formułka pożegnalna.

#5. USA


Amerykanie nie lubią długich wstępów i krótkich pożegnań. Pod koniec rozmowy pogadaj chwilę o tym i owym. Jeśli Amerykanin rzuci w rozmowie „Wpadnij kiedyś do nas”, to nie traktuj tego jak zaproszenie i nie zwal mu się na chatę. To tylko formułka.

#6. Japonia


Japońcy mają takiego bzika na punkcie dyscypliny i opanowania, że nawet rozmowa przez telefon w miejscu publicznym wydaje się im czymś bardzo prywatnym. To jak z dłubaniem w nosie. Otoczenie jakoś to wytrzyma, ale reputację stracisz na długo. Z tego powodu Japończycy piszą SMS-y i wymyślają nowe emotikony. W wielu miejscach publicznych zabrania się używania telefonu. Ważnych spraw nie załatwia się tutaj przez telefon, bo zadawanie wielu pytań bez oglądania twarzy rozmówcy jest nietaktem.

#7. Chiny


„Jak to nie możesz rozmawiać?!”. Jeśli Chińczyk zdecydował, że do ciebie zadzwoni, to nic go nie zatrzyma przed rozmową. Będzie dzwonił dopóki nie włączy się poczta głosowa, a potem przedzwoni kolejny raz za kilka minut. I cała procedura będzie się powtarzać, aż w końcu odbierzesz. Już lepiej odebrać ten telefon, nawet jeśli siedzisz u dentysty lub oświadczasz się swojej dziewczynie. SMS-ów się tutaj nie używa. Telefonu od Chińczyka możesz spodziewać się już od 7 rano i o północy, ale dzwonić od 12 do 14 to chamstwo. Przecież ludzie jedzą obiad.

#8. Turcja


Turcy to ludzie powolni z zamiłowaniem do szczegółów. Dlatego rozmowa z nimi może się nieco przeciągnąć. Przez pierwsze 10 minut będziesz rozmawiał o rzeczach zupełnie niezwiązanych ze sprawą. To nie jest żadne zawracanie dupy i marnowanie czasu, to rytualny etap rozmowy, który ma nawet swoją nazwę – „sohbet”. Warto też zapamiętać, że jak Turek pyta „Co robisz?”, to nie chodzi mu o twoje obecne zajęcie, ale o to, co tam u ciebie ogólnie słychać.

#9. Egipt


Egipcjanie rozdają swoje numery telefonów na lewo i prawo. Nie zdziw się jak facet, którego przed paroma minutami poznałeś w autobusie i z którym zamieniłeś ledwie kilka słów da ci numer. Tutaj, podobnie jak i w Turcji, gada się głośno i długo, często wyolbrzymiając sympatię do rozmówcy (dlatego często słyszymy jak Arabowie mówią do nas per „przyjacielu”, nawet jeśli zamierzają odciąć nam głowę).
444
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 4 wynalazki, które zmieniły świat, choć nikt w nie początkowo nie wierzył
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 5 rzeczy o bezdomności, o które tak naprawdę boicie się zapytać
Przejdź do artykułu Ostatnie słowa 17 zbrodniarzy, którzy z zimną krwią pozbawiali życia
Przejdź do artykułu Co wolno kobietom, a co facetom
Przejdź do artykułu Obrzydliwe rekordy, których pewnie nie chciałbyś pobić
Przejdź do artykułu Influencerzy złapani w pułapkę - jeden kupił buty warte $20 za $640 podczas eksperymentu handlowego
Przejdź do artykułu Jak ludzie mogą nas ocenić w 10 sekund
Przejdź do artykułu Dawka wcale nie musi być duża, by zabić! - parę słów o dawkowaniu trucizn
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu DXXXIII - Uwolnić cycki! - Kobiety zaczynają walkę
Przejdź do artykułu Skąd wzięły się popularne gesty?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą