Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Skąd wzięły się popularne gesty?

211 726  
494   86  
Historia ludzkich relacji to również historia gestów, które wykonujemy. Wiele z nich wykonujemy już odruchowo i nie zastanawiamy się, dlaczego to robimy i skąd wziął się dany gest.

#1. Uścisk ręki

Najbardziej znany i wszędzie rozumiany gest porozumienia oraz przyjaźni. Pierwsze wizerunki ludzi ściskających sobie dłoń pochodzą ze starożytnej Grecji. Uścisk ręki od dawna odczytywano jako "w prawej ręce nie mam broni, szanuję cię i niczym ci nie przywalę".

#2. Kciuk w górę / kciuk w dół


Ten gest także przyszedł z antycznego świata, gdzie określano nim los pokonanego gladiatora. Jednak niejasne było jakie położenie palca oznaczało "źle, dobij" i "dobrze". Kwestię tę artystycznie rozstrzygnął francuski malarz Jean-Léon Gérôme, który w 1872 roku na swoim obrazie zinterpretował kciuk uniesiony w górę jako gest pozytywny.


#3. Salutowanie


Żołnierze i funkcjonariusze na całym świecie salutują poprzez uniesienie dłoni do głowy. Istnieje kilka wersji tłumaczących skąd wziął się ten gest. Być może wywodzi się ze średniowiecza, kiedy to rycerze podnosili przyłbicę na znak szacunku. Można cofnąć się do antyku i poszukać genezy salutowania w relacjach władca - poddani: przy spotkaniu władcy poddani przystawiali dłoń do czoła, tak jakby chcieli ochronić wzrok przed promieniami Słońca (taka aluzja do tego, że władca jest niczym Słońce). Kolejny wariant (i chyba najbardziej prawdopodobny) to próba zdjęcia kapelusza. Kapeluszy z pióropuszem już nie ma, ale gest nawiązujący do tego ruchu pozostał.

#4. Palec lub dwa palce


Zacznijmy od znanego nam "fucka", czyli wyprostowanego środkowego palca. Geneza jego utworzenia miesza się z ludową wersją powstania angielskiej odmiany "fucka" - wyprostowanych dwóch palców (grzbiet dłoni skierowany do drugiej osoby) i cofa nas do bitwy pod Azincourt (1415). Francuskie wojska miały odrąbywać środkowy palec pojmanym angielskim łucznikom. Ci jeszcze nieschwytani do niewoli drażnili Francuzów, wymachując im właśnie środkowym palcem lub pokazując "V". Jeśli chodzi o wyprostowany środkowy palec, to bardziej prawdopodobną genezą jest po prostu podobieństwo do męskiego narządu płciowego.

#5. Wał


Wał jest w Polsce znany jako gest Kozakiewicza. Tłumaczy się go jako "wsadź sobie swoją opinię w dupę tak głęboko, jak ci pokazuję". Jak widać, nasz sportowiec w punkt odpowiedział miłującej inne narody publice radzieckiej na jej gwizdy. Co ciekawe, niektórzy historycy twierdzą, że właśnie tym gestem Francuzi odpowiadali Anglikom podczas wspomnianej bitwy pod Agincourt.

#6. Faszystowski salut


Obecnie gest ten jest wykonywany jedynie przez pseudopatriotów i innych idiotów na wysokich i dobrze płatnych stanowiskach. Kojarzymy go przede wszystkim dzięki krwawej historii XX wieku. Niemcy (a wcześniej Włosi) twierdzili, że zaczerpnęli go od starożytnych rzymskich żołnierzy, którzy w ten sposób mieli salutować. Tak naprawdę nie wiemy jak pozdrawiali się ówcześni Rzymianie. Za pierwowzór tego gestu uważa się obraz (tak, obraz...) Jacquesa-Louisa Davida "Przysięga Horacjuszy". Jeśli przypatrzymy się w miarę dokładnie, to zauważymy, że bracia nie salutują, tylko wyciągają ręce po miecze.


#7. Victoria


W 1941 roku Victor de Laveleye, były minister sprawiedliwości Belgii i dyrektor francuskojęzycznej sekcji radia BBC, zarządził, by Belgowie używali tego gestu (od francuskiego słowa victoire - zwycięstwo i holenderskiego vrijheid - wolność) wobec niemieckiego okupanta. Ten widząc to miał pojąć, że "jest otoczony przez ogromny tłum obywateli niecierpliwie oczekujących na jego moment słabości, obserwujący jego pierwszą porażkę". W ciągu kilku tygodni symbol "V" zdobił mury w okupowanej północnej Francji, Belgii i Holandii. Symbol szybko rozpowszechnił się w całej Europie, zaczął go używać także Winston Churchill. Co ciekawe, z początku premier Wielkiej Brytanii pokazywał go zamiennie albo grzbietem dłoni do siebie, albo do publiki. W końcu ktoś mu wyjaśnił, jak jeden z tych sposobów odbierają niższe klasy angielskiego społeczeństwa.

#8. OK


Ten gest trudno nazwać uniwersalnym - w wielu krajach jest rozumiany zupełnie inaczej niż u nas (może oznaczać np. to, że nasz rozmówca jest zerem). Nie znamy jego genezy. Podejrzewa się, że może jest to humorystyczne skrócenie wyrażenia "All correct" lub inicjały przezwiska ósmego prezydenta USA Martina Van Burena - Old Kinderhook (Kinderhook to miasto w hrabstwie Columbia, skąd pochodził prezydent. Van Buren urodził się w rodzinie amerykańskich Holendrów. Hasło "Głosuj na OK" brzmiało lepiej niż takie, w którym podawano jego pełne imię i nazwisko). Inni doszukują się początków OK w języku Indian, greckim, niemieckim, rosyjskim, francuskim.

#9. Rogi


Ten gest znany jest jako mano cornuta, czyli dłoń rogata. W kulturze masowej pojawił się pod koniec lat 70. XX wieku dzięki wokaliście Black Sabbath, niezapomnianemu Ronniemu Jamesowi Dio. "Różkom" powszechnie przypisuje się satanistyczne pochodzenie, ale warto zauważyć, że zabobonny lud używał go dawniej jako ochrony przed "złym spojrzeniem" (wierzono, że niektórzy ludzie mogą wyrządzać szkodę innym i ich domostwom samym spojrzeniem). Badacze kultury więziennej zaobserwowali ten gest u więźniów, którzy podcinali sobie ścięgna, by nie być zmuszonymi do pracy. Pokazywanie rogów miało być oznaką twardego charakteru osadzonego.

#10. Piąteczka


Angielskie "High five" jest rozwinięciem innego gestu - "Low five" (piątka przybita nisko, bez unoszenia rąk), który obowiązywał do 2 października 1977 roku. Wtedy to podczas meczu baseballa popularni gracze Dusty Baker i Glenn Burke po raz pierwszy w historii przybili wysoką piątkę. Po udanej zagrywce Baker podniósł rękę, a Burke, nie wiedząc co zrobić, po prostu klepnął o nią swoją dłonią. Popularność tego sportu w USA i świetne zdjęcia sprzyjały rozpowszechnianiu się nowego gestu na całym świecie.

Źródło: https://pics.ru, wikipedia
38

Oglądany: 211726x | Komentarzy: 86 | Okejek: 494 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało