Szukaj Pokaż menu

Raj perfekcjonisty – rzeczy, które idealnie do siebie pasują LXXX

32 431  
174   26  
Kiedy wszystko do siebie pasuje.

12 bezcennych lekcji, które wynosimy z oglądania filmów

176 641  
355   78  
Filmy i seriale uczą i bawią, ale dzieje się w nich tyle nieprawdopodobnych, niewytłumaczalnych i nielogicznych zjawisk, że aż głowa boli...

#1. Jeżeli zdecydujesz się wyjechać do innego kraju możesz być pewna, że ten jedyny, wymarzony facet zjawi się na lotnisku, tuż przed twoim odlotem i wyzna ci swoją miłość.

Kliknij i zobacz więcej!

Postacie z kreskówek i komiksów z zaburzeniami psychicznymi

204 496  
330   58  
Kochamy kreskówki. Uwielbiamy bohaterów, którzy zachowują się jak banda wariatów ku uciesze oglądających ich dzieciaków i dorosłych. Jeśli przeanalizujemy głębiej zachowania poszczególnych postaci, z łatwością dostrzeżemy objawy popularnych zaburzeń.

#1. Minionki

Minion Cartoon Character
Maleńkie, żółte postacie z szalonymi oczami są przesłodkie i większość z nas chciałaby mieć takiego w domu jako ukochanego pupilka. Minionki są ciekawskie, zabawne, gapowate i ciekawi je wszystko w ich otoczeniu. Łatwo się rozpraszają, nie potrafią się kontrolować, skupić i działają bardzo impulsywnie. Diagnoza: ADHD

#2. Dexter

Dexter And Deedee

Genialny Dexter jest świetnym naukowcem, posiadającym tajemnicze laboratorium i wkurzającą siostrę. Na pierwszy rzut oka to właśnie nadpobudliwa siostra geniusza Dee Dee wydaje się być osobą potrzebującą pomocy psychoterapeuty. Ale jeśli poobserwujesz dokładniej Dextera zobaczysz, że ma klasyczne objawy zespołu Aspergera. Ma kłopoty z nawiązywaniem znajomości, interesuje się tylko jedną dziedziną, ma bardzo powtarzalne wzory zachowań i ma problemy z komunikacją międzyludzką.

#3. Królik Bugs

Bugs Bunny

Nawet najwięksi fani szalonego królika potwierdzą, że coś z nim jest nie tak. Bugs ma częste zmiany nastroju, jest bardzo impulsywny, co jest charakterystyczne dla osób cierpiących na BPD (pograniczne zaburzenie osobowości). Jest cholernie mściwy i z zimną krwią i stoickim spokojem obserwuje rezultaty swoich okrutnych działań. Lubi się przebierać i udawać inne osoby. Oprócz tego jest antyspołeczny.

#4. Calvin

Cartoon Characters with Psychological Disorders

Calvin to sześciolatek z komiksów Calvin i Hobbes (Hobbes to tygrys maskotka). Calvin wierzy, że gdy nikt nie patrzy, tygrys ożywa i pomaga mu walczyć z wrogami, pracować nad projektami naukowymi i rozmawia z nim o filozofii życiowej. Większość dzieci ma przez pewien czas wyimaginowanego przyjaciela, ale w przypadku Calvina sprawa jest poważniejsza. Cierpi on na schizofrenię. Ma ciągłe halucynacje o swoich niesamowitych przygodach z tygrysem i bardzo poważnie traktuje swój wymyślony świat.

#5. Charlie Brown

Cartoon Characters with Psychological Disorders

Charlie to postać z popularnego komiksu, który potem został przeniesiony na ekran. Charlie jest ogólnie optymistycznym, fajnym chłopaczkiem, który ma częste napady depresji. Boi się ludzi, którzy go zaczepiają, mimo że nic takiego nie ma miejsca, jest tak bardzo niepewny siebie, że jego lęki uniemożliwiają mu zaprzyjaźnienie się z kimkolwiek. Podczas „sesji” z Lucy dowiadujemy się, że ten czarujący chłopiec nie przejawia żadnej inicjatywy, ponieważ boi się odrzucenia. Diagnoza: Osobowość unikająca.

#6. Batman/Bruce Wayne

Cartoon Characters with Psychological Disorders

Batman, bohater komisów, filmów i serialu ma swoje alter ego, Bruce’a Wayna, i możemy śmiało powiedzieć, że jego typ osobowości to osobowość schizoidalna albo i schizotypowa. Najbardziej znany z tego, że nie potrafi związać się z nikim na dłużej. Jako dzieciak widział śmierć swoich rodziców i najprawdopodobniej cierpi na PTSD i dlatego ma często stany depresyjne. Gdy jest Batmanem, staje się antyspołeczny, nagina prawo i podejmuje niepotrzebne ryzyko.

#7. Hulk/Bruce Banner

Cartoon_Bruce Banner

Hulk jest jedną z najbardziej lubianych postaci stworzonych przez Marvel Comics. Hulk to wewnętrzny potwór naukowca Bruce’a Bannera. Panowie mają kilka problemów. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest zaburzenie eksplozywne przerywane - widzimy je w niekontrolowanych wybuchach agresji Hulka. Drugim jest zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Bruce Banner miał trzy osoby zamieszkujące w jego umyśle - Green Hulk, Gray Hulk i Guilt Hulk.

#8. Arielka

Ariel cartoon character

Mała syrenka Arielka jest jedną z najbardziej czarujących księżniczek Disneya - piękna, marzycielska i wierząca w wieczną miłość. Lecz w mózgu tej urodziwej osóbki nie do końca wszystko gra. Nie zważając na koszty chce się zmienić fizycznie, aby wpasować się w nowe środowisko i sprawić, by zakochał się w niej piękny książę. Arielka ma również inne poważne zaburzenie. Popatrz tylko na jej podwodne mieszkanie, które wypełnione jest mnóstwem kompletnie bezużytecznych przedmiotów. Tak, zgadłeś, ślicznotka ta cierpi na syllogomanię (patologiczne zbieractwo).

#9. Dora Marquez

Dora Marquez cartoon Character

Siedmioletnia Dora z programu edukacyjnego dla dzieci jest radosną dziewczynką uwielbiającą przygody i odkrycia. Wybiera się na niebezpieczne wyprawy i gubi się. Żeby sobie poradzić ze stresem, zaraz po wycieczce zapomina o niej. Ma tendencje do tworzenia sobie wymyślonych przyjaciół, ma halucynacje na temat różnych przedmiotów, którym dopasowuje twarz i stara się je uczłowieczyć. Słyszy głosy i widzi nieistniejące rzeczy. Diagnoza: fuga dysocjacyjna.

#10. Chuckie Finster

Chuckie Finster Cartoon Character
Rudy, piegowaty okularnik z króliczymi zębami, ubierający się w luźne ubrania, boi się dosłownie wszystkiego. Powiecie, że każdy dzieciak czegoś się boi i jest to zupełnie normalne. Jednak Chuckie ma poważniejszy problem. Boi się dosłownie wszystkiego - zarazków, wysokości, piaskownicy i tego, że z połkniętej pestki wyrośnie mu w brzuchu arbuz. Zamyka się w swojej strefie komfortu i gdy jest poza nią, wpada w nerwicę. Diagnoza: zespół lęku uogólnionego.
330
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 12 bezcennych lekcji, które wynosimy z oglądania filmów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA
Przejdź do artykułu 7 utartych do porzygu schematów z komedii romantycznych
Przejdź do artykułu Gdy dziewczyna proponuje przyjaźń...
Przejdź do artykułu Jak radzono sobie z efektami specjalnymi przed epoką komputerów II
Przejdź do artykułu Na pierwszy rzut oka to stara, ledwo trzymająca się chata, ale nic bardziej mylnego
Przejdź do artykułu Jak powstawał "Terminator"
Przejdź do artykułu Faceci opowiadają o rzeczach, których nie rozumieją u kobiet
Przejdź do artykułu 14 zwykłych rzeczy, które w innej części świata uznawane są za niegrzeczne
Przejdź do artykułu Prawdziwe rany, zwichnięcia i złamania, które możemy podziwiać w znanych filmach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą