Szukaj Pokaż menu

12 bezcennych lekcji, które wynosimy z oglądania filmów

176 642  
355   78  
Filmy i seriale uczą i bawią, ale dzieje się w nich tyle nieprawdopodobnych, niewytłumaczalnych i nielogicznych zjawisk, że aż głowa boli...

#1. Jeżeli zdecydujesz się wyjechać do innego kraju możesz być pewna, że ten jedyny, wymarzony facet zjawi się na lotnisku, tuż przed twoim odlotem i wyzna ci swoją miłość.

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawych faktów na temat tlenu i jego wykorzystania

124 313  
472   58  
Mówimy - zgodnie z prawdą zresztą - że tlen jest nam niezbędny do życia. Co ciekawe, kiedy pierwszy raz tlen pojawił się na Ziemi... spowodował wymarcie 99% organizmów.

#1.

14 zwykłych rzeczy, które w innej części świata uznawane są za niegrzeczne

185 527  
397   97  
O tym, czego nie wypada w danych okolicznościach robić, decyduje zupełnie subiektywna ocena różnych ludzi. Zależnie od miejsca, w którym się znajdujemy może być ona zupełnie inna. Oto kilka towarzyszących nam na co dzień zachowań, będących zupełnie nieakceptowalnymi w innych zakątkach świata.

#1. Śmiech z otwartymi ustami

1
O tym, że śmiech to zdrowie, a powaga zabija powoli wiemy nie od dziś. W Japonii trzeba jednak zachować pewien umiar - śmianie się z otwartą buzią i wystawionymi zębami uważane jest tam za niezwykle niekulturalne.

#2. Zdecydowany uścisk dłoni

2

Podczas gdy u nas mało kto lubi witać się "śledziem", a mocny uścisk dłoni jest jak najbardziej pożądany, na Filipinach uznaje się go za przejaw agresji. Można to po części zrozumieć - niewiele osób lubi odczuwać ból dłoni po zapoznaniu się z kimś nowym.

#3. Przyniesienie wina na proszoną kolację

3

Przyjście do kogoś z pustymi rękami nierzadko bywa dla nas niezręczne. Inaczej jest w Niemczech, gdzie przyniesienie własnego wina jest jak policzek wymierzony w umiejętność doboru trunku gospodarza.

#4. Zjedzenie posiłku do końca

4

Od dziecka uczono nas, że niegrzecznie jest zostawić po sobie resztki posiłku. Ile razy rodzice prosili was, abyście zjedli chociaż mięsko? W Tajlandii i Chinach ktoś uznałby to za przejaw złego wychowania.

#5. Przyjmowanie prezentów, szczególnie od razu

5

Dla niektórych może wydać się to dziwnie, szczególnie w świecie medycyny i polityki, ale w Japonii odmówienie przyjęcia prezentu zamiast schowania go od razu do kieszeni jest częścią rytuału wzajemnego obdarowywania się.

#6. Smarkanie w miejscu publicznym

6

Wydmuchiwanie nosa przy kimś nie jest do końca przejawem dobrych manier, ale jest społecznie akceptowalne. W Japonii postrzega się to jako chamskie i obrzydliwe.

#7. Otwarcie prezentu przy osobie, od której się go otrzymało

7

W Polsce, podobnie jak i w wielu innych krajach, otwieranie prezentów jest częścią różnych imprez, takich jak urodziny, święta Bożego Narodzenia, baby showers i tak dalej. W Chinach czy Indiach jest to jednak nie w porządku.

#8. Używanie lewej ręki

8

Leworęczni, z uwagi na to, że jest ich mniej, mają czasami nieco pod górkę. W wielu krajach, gdzie lewicę uważa się za kończynę służącą wyłącznie do podcierania tyłka, mańkuci mają zdecydowanie trudniej.

#9. Krzyżowanie palców

9

Krzyżujemy palce, kiedy chcemy obiecać komuś coś małego, ale nie mamy zamiaru dotrzymać słowa. W Ameryce z kolei jest to odpowiednik naszego trzymania kciuków. W Wietnamie należy natomiast zupełnie unikać tego gestu, jako że symbolizuje on intymne części kobiecego ciała.

#10. Niezakładanie maski ochronnej, kiedy jesteśmy przeziębieni

10

Dla nas sam pomysł brzmi dość absurdalnie, ale w Japonii jest to zupełnie normalne. Nie wspominając też o tym, że maski tego typu służą też za ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza, które codziennie wdychamy.

#11. Gwizdanie

11

Pogwizdywanie podczas spaceru czy krzątania się po domu jest beztroskim zajęciem, które mało komu przeszkadza. Na Haiti jest nieco inaczej - osoby gwiżdżące w miejscu publicznym uznawane są za grubiańskie lub takie, które lubią się popisywać.

#12. Rozmawianie z ręką w kieszeni

12

Luźne trzymanie ręki w kieszeni nie jest w Polsce niczym strasznym, jednak w Korei jest to zupełnie niedopuszczalne.

#13. Dawanie napiwków

14

W wielu krajach - szczególnie azjatyckich, choć zdarza się to też w Europie - ofiarowanie napiwków zwyczajnie uważane jest za niegrzeczne. Zanim podczas zagranicznych wakacji zostawisz banknot na stoliku, upewnij się, że jest to w tym kraju akceptowalne.

#14. Żucie gumy w miejscu publicznym

15

W Szwajcarii, Francji, Luksemburgu i Singapurze żucie gumy w miejscu publicznym postrzegane jest jako mało atrakcyjne i niekulturalne. Jeśli już musisz żuć gumę w jednym z tych krajów, staraj się być dyskretny.

Źródła: 1, 2
397
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 ciekawych faktów na temat tlenu i jego wykorzystania
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Na pierwszy rzut oka to stara, ledwo trzymająca się chata, ale nic bardziej mylnego
Przejdź do artykułu Roczna walka grafficiarza i ludzi usuwających graffiti. Jej przebieg był niezwykły, a zakończenie zaskakuje
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek znalezionych w jedzeniu
Przejdź do artykułu Angielskie idiomy, których znaczenia sam byś się nie domyślił
Przejdź do artykułu Erupcja wulkanu, której skutki odczuwano na całej Ziemi przez kilka lat
Przejdź do artykułu Etymologia słynnych przysłów i powiedzeń
Przejdź do artykułu Dziwne i śmieszne rzeczy, jakie ktoś powiedział ci w łóżku
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu DXVIII - Co jest w każdym TDI w Polsce?
Przejdź do artykułu Tajni agenci są wśród nas, ale ich przykrywki są już spalone!

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą