Szukaj Pokaż menu

Kilka(set) słów o zasilaniu silnika w paliwo

87 644  
510   49  
Silnik - serce samochodu. Przez wiele lat ewoluował, jednak zasada działania pozostała niezmienna. Dziś o silnikach słów kilka.

Kilka rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o tyłkach

112 227  
253   57  
Pośladki zachwycają od tysięcy lat, mimo że ich biologiczna funkcja nie przez wszystkich kojarzona jest z czynnością seksualną. Wie to jednak niemalże każdy z nas - skupmy się na tym, by poznać kilka mniej znanych faktów.

#1. Od zarania dziejów tyłek był symbolem płodności i piękna

4

O tym, jak spadochroniarze latali razem z F-16

47 728  
290   34  
Kiedy Joost Luijsterburg kończył owocny dzień skoków spadochronowych w aeroklubie, znajomy instruktor i spadochronowy kamerzysta Hans van Marrewijk zapytał, czy Joost, który w armii jest pilotem F-16, nie zgodziłby się polatać na potrzeby nagrań w formacji z aeroklubową Cessną, z której skaczą spadochroniarze.

W pierwszej chwili Joost zapalił się do pomysłu, ale od razu wytknął problemy, jakie niechybnie spotkają - od wymaganych pozwoleń, po problematyczne zrównanie bardzo szybkiego i bardzo wolnego samolotu. Po wymianie kilku zdań panowie rozjechali się do domów, a pilot właściwie zapomniał o propozycji.


Po kilku dniach Joost rozpoczął 24-godzinną służbę w parze alarmowej - 2 pilotów, 2 mechaników i 2 uzbrojone F-16 gotowe do natychmiastowego startu w obronie granic Holandii i sąsiednich krajów NATO. Tego dnia w czasie dyżuru zaplanowano ćwiczenia w przechwytywaniu celów powietrznych, a kiedy piloci skontaktowali się z kontrolerami naziemnymi, aby ustalić co będą dokładnie robić okazało się, że padł pomysł przechwytywania wolno lecących celów (wolne samoloty i/lub śmigłowce).


W tym momencie Joost przypomniał sobie niedawną rozmowę z Hansem i powiedział kontrolerowi, że ma pomysł jak to zorganizować i kogo mogą przechwytywać. Kontrolerowi pomysł się spodobał i ruszyła cała machina ustaleń - z pilotem Cessny Caravana, z kontrolerami cywilnymi "obsługującymi" Cessnę i z każdym zaangażowanym w misję.

- Jak szybko możesz lecieć?
- Cooo? Tak wolno? A jak się bardzo postarasz? OK, to może się udać.

Cessna, jak się pilot postara, może wyciągnąć 120 węzłów. F-16 "lubi" prędkości od 300 węzłów w górę, ale kiedy jest uzbrojony ciężko mu jest zejść poniżej 150 węzłów.


Po zakończeniu pierwszej części zaplanowanych ćwiczeń (i wypaleniu dużej części paliwa, dzięki czemu F-16 stały się lżejsze) nareszcie można przystąpić do zaplanowanych manewrów. Cessna znajduje się 25 km od myśliwców, na wysokości 2 000 metrów i mozolnie wspina się na wysokość zrzutu, a pilot zgłasza, że za minutę skaczą pierwsi spadochroniarze. Odrzutowce tę odległość pokonują w dwie minuty, więc da się wszystko zgrać.

Po dotarciu na miejsce "szesnastki" zwalniają jak tylko mogą, nie tracąc siły nośnej. Cessna ciągle się wspina i wyciąga zaledwie 90 węzłów - prędkość nieosiągalną w powietrzu dla odrzutowców - ale po osiągnięciu 4 000 metrów Caravan wyrównuje lot i rozpędza się do 120 węzłów. Okazuje się, że teraz lot w szyku jest nie tylko możliwy, ale nawet nie sprawia większych trudności.


Joost zbliżył się do Cessny z otwartymi drzwiami na niewielką odległość, lecą tak blisko, że pilot bez trudu rozpoznaje kolegów, z którymi jeszcze niedawno skakał. Niesamowite wrażenie!

Pilot Cessny przez radio daje sygnał, że zaraz spadochroniarze opuszczą pokład, więc myśliwce oddalają się na bezpieczną odległość, a Cessna zwalnia do prędkości bezpiecznej dla skoczków. Po krótkich ustaleniach przez radio czterech spadochroniarzy wyskakuje i otwiera spadochrony. Cessna oddala się w kierunku lotniska i na niebie pozostają cztery czasze i dwa F-16. Myśliwce wykonują kilka przelotów wokół opadających blisko siebie skoczków, co umożliwia zrobienie tych niepowtarzalnych zdjęć.


Kiedy schodzą do 3 000 metrów, samoloty muszą się odłączyć - nie wolno im zejść niżej, ze względu na hałas dochodzący do powierzchni ziemi. Piloci machają na pożegnanie skrzydłami i biorą kurs na macierzyste lotnisko.

290
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kilka rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o tyłkach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu Radziecka "misja pokojowa" w Afganistanie
Przejdź do artykułu Gdy dziewczyna proponuje przyjaźń...
Przejdź do artykułu Jak bardzo mogą się zbliżyć dwa samoloty?
Przejdź do artykułu Była modelka wyjawiła swoją tajemnicę – od 10 lat ukrywała swój wygląd pod grubą warstwą makijażu
Przejdź do artykułu Co można zapakować do C-5 Galaxy, prawie największego samolotu transportowego świata?
Przejdź do artykułu Niezwykłe mapy 3D unaoczniają jak naprawdę wyglądają kontynenty
Przejdź do artykułu Czego nie wiemy o hollywoodzkim przemyśle filmowym
Przejdź do artykułu Kontrola prędkości - z życia pilota Blackbirda

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą