Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny w ubraniach z przezroczystymi wstawkami XXI

77 226  
498   31  
Uchyliły rąbka tajemnicy.

Sytuacje spod znaku "dziękuję, postoję" V

459 723  
1229   76  
Jeśli kiedyś zobaczysz coś z listy poniżej, możemy ci jedynie współczuć. Dziś między innymi demoniczne laleczki, ćma-gigant oraz nasze ukochane pajączki.

#1. Wracasz do domu i widzisz to...

10 prostych pytań, na które być może wciąż nie znasz odpowiedzi

459 204  
1126   147  
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Nasze odpowiedzi są dość mądre.

#1. Po co, mimo zakazu palenia, w samolotach wciąż są popielniczki ?

10_490378223
Praktycznie wszystkie linie lotnicze wprowadziły zakaz palenia na pokładzie samolotów. Oprócz tego, że nie każdy lubi wąchać smród dymu papierosowego, palenie w samolocie może spowodować pożar. Wyrzucony do kosza niedopałek papierosa był przyczyną katastrofy samolotu Varig, lot 820. Pomimo zakazu palenia, zauważyliście na pewno popielniczki we wszystkich samolotach, tych starszych oraz tych najnowszych. Wszyscy wiemy, że ludzie są ludźmi i zawsze znajdzie się ktoś, kto pomimo zakazu nie oprze się nałogowi i sztachnie się kilka razy w toalecie. Popielniczki znajdują się więc w samolotach ze względów bezpieczeństwa, lepiej tam umieścić niedopałek, niż wrzucić go do kosza.

#2. Po co w książkach zostawia się niezadrukowane strony?

Większość książek ma kilka czystych kartek na końcu. Nie oznacza to, że wydawcy celowo marnują papier. Związane jest to z procesem drukowania. Książki drukowane są na olbrzymich płachtach papieru, podzielnych przez 8, 16 lub 32. Na tyle stron specjalne maszyny składają i tną płachtę po zadrukowaniu. Jako że nie każda zawartość książki dzieli się na osiem, dlatego czasem zostają niezadrukowane strony. Wydawcy pozostawiają te strony na notatki czytelników.

#3. Dlaczego kichamy patrząc w jasne światło?

9_133518695

Około 30% ludzi mimowolnie kichnie wychodząc z przyciemnionego pomieszczenia na słoneczną ulicę. Ten fenomen zastanawia naukowców od tysięcy lat. Kichanie jest reakcją na wiele czynników, ale głównie kichamy przy podrażnieniu jamy nosowej. Nie ma to miejsca przy bezpośrednim spojrzeniu w źródło światła. Badacze przedstawili wiele teorii na to dlaczego tak się dzieje, żadna z nich jednak nie została zaakceptowana. Najbardziej prawdopodobną teorią jest ta, że nerw optyczny jest umieszczony bardzo blisko nerwu kontrolującego kichanie. Podrażniony jasnym światłem nerw optyczny wysyła sygnał do mózgu, przy okazji „budząc” ten odpowiedzialny za kichanie, mózg gubi się w tym i myśląc, że nos jest podrażniony, każe nam kichać.

#4. Dlaczego włosy siwieją?

7_122400251

Każdy z nas siwieje z wiekiem. Proces ten zaczyna się koło trzydziestki, niekiedy wcześniej. Zauważamy wtedy, że nasz naturalny kolor zanika i włosy staja się szare lub całkowicie białe. Mimo że problem ten dotyczy nas wszystkich, nauka nie do końca potrafi go wyjaśnić. W szkole uczono nas, że kolor włosów zależy od zawartości melaniny. Ci, którzy byli w biol-chemie wiedzą nawet, że jest eumelanina oraz feomelanina. Z upływem czasu organizm przestaje ją produkować i nasze włosy siwieją. Wiemy, że to się dzieje, ale nie wiemy dokładnie dlaczego.

#5. Po co jest nawiew powietrza przy wejściach do sklepów?

6_83401933

Wchodzisz do centrum handlowego lub sklepu i na dzień dobry obrywasz silnym, ciepłym podmuchem powietrza. Możesz się z tym również spotkać wchodząc do restauracji czy fabryki. Głównym powodem jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku. W lecie ma zapobiec uciekaniu chłodnego, klimatyzowanego powietrza na ulicę, w zimie ma zatrzymać wewnątrz miłe ciepełko. Ta powietrzna bariera powstrzymuje również insekty przed dostaniem się do wnętrza.

#6. Co powoduje motylki w brzuchu?

5_451248779

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, doświadczył dziwnego uczucia znanego jako „motylki w brzuchu”. To dziwne, łaskoczące uczucie może się pojawić z wielu powodów, od stresu związanego z jakimś ważnym wydarzeniem, przez strach, do niecierpliwego oczekiwania na pierwszą randkę. Strach lub podekscytowanie odczytywane są przez mózg jako stres, więc mózg natychmiast uruchamia mechanizmy obronne. Zaczyna produkować adrenalinę, żeby pomóc w zwalczaniu zagrożenia. Mózg wysyła krew do płuc, serca i mięśni. Nasze ciało posiada niewielką ilość krwi, więc dużo mniej krwi dopływa w tych sytuacjach do brzucha, powodując w rezultacie dziwne uczucie podobne do nudności.

#7. Dlaczego rany przemywane alkoholem lub wodą utleniona pieką?

4_177022839

Od dawna używamy alkoholu do przemywania ran. Jeśli kiedykolwiek przemyłeś ranę wodą utlenioną wiesz doskonale, że boli to bardziej niż sama rana. Ten ból jest reakcją ciała na zmianę temperatury, a nie efektem zabijania bakterii, jak sądzi wielu ludzi. Alkohol i woda utleniona podrażniają receptory VR1 w skórze, receptory te wyczuwają ciepło. Podrażnienie ich alkoholem powoduje, że wysyłają do mózgu informację o oparzeniu, mimo że tak naprawdę żadna gwałtowna zmiana temperatury nie ma miejsca.

#8. Dlaczego sok pomarańczowy smakuje obrzydliwie, gdy pijesz go zaraz po umyciu zębów?

3_491678677

Jedzenie i picie czegokolwiek bezpośrednio po wyszorowaniu zębów nie należy do przyjemności. Pasta do zębów potrafi zepsuć smak każdej potrawy. Jednakże nic nie dorówna ohydzie smaku soku pomarańczowego wypitego po umyciu zębów. Winić za to należy składnik pieniący dodawany do past do zębów. Laurosiarczan sodu tłumi odczuwanie słodkiego smaku oraz wzmacnia odczuwanie smaku gorzkiego. Połączenie tych dwóch efektów skutkuje obleśnym smakiem soku w twoich ustach.

#9. Dlaczego niebo jest niebieskie?

2_151694830

Oprócz szarych pochmurnych dni, żółto-czerwonych wschodów i zachodów słońca, niebo przez większość czasu ma barwę niebieską. Ma to oczywiście związek z rozpraszaniem światła. Białe światło Słońca jest rozpraszane przez molekuły powietrza oraz znajdujące się w nim krople wody, lodu oraz zanieczyszczenia. Promienie niebieskie ulegają największemu rozproszeniu i są widoczne dla ludzkiego oka pod każdym kątem. Dlatego też wydaje nam się, że niebo jest zawsze niebieskie.

#10. Dlaczego tak trudno nam zapamiętać sny?

1_465043049

Ile razy obudziłeś się ze wspaniałego snu, z którego pamiętasz tylko tyle, że był niesamowity? Żadnych szczegółów, żadnego punktu zaczepienia o czym on był. Jest to bardzo frustrujące. Naukowy twierdzą, że jest to związane z czasem, w którym śnimy. Większość naszych snów ma miejsce w czasie fazy REM, podczas której to fazy hormon odpowiedzialny za zapamiętywanie smacznie sobie śpi.
1126
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Sytuacje spod znaku "dziękuję, postoję" V
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Największe, zdaniem internautów, filmowe wyciskacze łez
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu 7 bardzo złych nauczycielek
Przejdź do artykułu Garść faktów o restauracjach McDonald's
Przejdź do artykułu MŻJDD - "Wóda, laski, lasery, wszyscy moi znajomi, no i..."
Przejdź do artykułu Rzeczy, których nie wiesz o sławojkach
Przejdź do artykułu "Zwolnili mnie z pracy, bo..." - historie prawdziwe
Przejdź do artykułu "Raz w pracy miałem klienta..." - najdziwniejsze przypadki naszych czytelników
Przejdź do artykułu 10 mitów, które uznawane są za psychologiczne prawdy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą