Szukaj Pokaż menu

Stanik jest zbędny LXXXV

114 572  
741   43  
Byliśmy za zdejmowaniem kagańców zanim to było modne!

24 gwiazdy - tak wyglądali na swoich balach maturalnych

333 380  
797   78  
Każdy kiedyś był młody (no, może oprócz Heroda...). Gwiazdy i gwiazdeczki, które znacie z ekranu też miały naście lat i też miały swój pierwszy wielki bal, tuż przed maturą...

#1. Taylor Swift

Kliknij i zobacz więcej!

Mało znana historia pewnego bardzo znanego samotnego domku z wyspy Ellidaey w Islandii…

182 303  
496   22  
Tajemniczy milioner czy szukająca spokoju Bjork? Ani jedno, ani drugie. Za nazywanym najbardziej odosobnionym domem na świecie stoi zupełnie inna historia. Zaczęła się ponad 300 lat temu…

Islandia. Oderwane od Europy państwo na północy Atlantyku. Zamieszkiwane przez nieco ponad 300 tysięcy osób, z czego prawie połowa na stałe rezyduje w Reykjaviku, stolicy. Gęstość zaludnienia to zaledwie 3 osoby na kilometr kwadratowy. Stąd też wynika, że istnieją w Islandii miejsca, gdzie nie sposób spotkać człowieka. Jednym z takich miejsc jest Ellidaey.


Na Ellidaey, niewielkiej wyspie w północno-wschodniej części archipelagu Vestmannaeyjar, najwięcej jest… maskonurów. Ale nie zawsze tak było. 300 lat temu, w czasach największej świetności Ellidaey, na wyspie żyło pięć niezwiązanych ze sobą rodzin. Żadna z nich nie zajmowała jednak tajemniczego domu. Mieszkali w znacznie mniejszych chatach i dzięki sprzyjającym warunkom wiedli na wyspie samowystarczalny żywot, łowiąc ryby, hodując bydło i polując na maskonury.


Spokojne życie trwało mniej więcej do lat 30. XX wieku, kiedy pierwsza z rodzin opuściła wyspę i przeniosła się w gęściej zaludnione tereny. W ślad za nią poszły cztery kolejne i na Ellidaey raz jeszcze zostały tylko maskonury.


Malowniczą, ale opuszczoną wyspą zainteresowała się jedna z organizacji łowieckich i to ona, nie Bjork i nie tajemniczy milioner, zbudowała tajemniczy dom, który służyć miał za schronienie myśliwym polującym na maskonury. Nie ma tam ani prądu, ani bieżącej wody. Po dziś dzień wszystkie luksusy samotnego domu na Ellidaey to zasilana wodą deszczową sauna. Deszczówka wykorzystywana jest też do mycia i gotowania.


O ponownym zamieszkaniu na bezludnej wyspie marzyło wielu, ale niewielu ma w ogóle szansę na nią dotrzeć i wejść do domu. To przywilej zarezerwowany dla członków Ellidaey Hunting Association i ich znajomych. Skąd w legendzie wzięła się Bjork? Piosenkarka rzeczywiście posiada dom na Ellidaey, ale to inna wyspa w innej części Islandii.

Źródła: 1, 2, 3, 4
496
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 24 gwiazdy - tak wyglądali na swoich balach maturalnych
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Spisek koncernu farmaceutycznego, który przez przypadek wyszedł na jaw
Przejdź do artykułu Szokujące wyznania ludzi na łożu śmierci
Przejdź do artykułu Biały człowiek w krainie Azjatek - 10 rad i wskazówek dla początkujących
Przejdź do artykułu Dewotka prosi o poradę, bo siostra do niej nie pasuje... i dostaje taką od serca
Przejdź do artykułu Tajemnica śmierci, która idzie za mną krok w krok przez ostatnie 16 lat
Przejdź do artykułu Najzabawniejsze kłamstwa, jakie mówi się dzieciom
Przejdź do artykułu 9 ciekawostek o wojowniczych Czukczach
Przejdź do artykułu 12 zaskakujących zwyczajów i zachowań w USA
Przejdź do artykułu 16 problemów, z którymi muszą zmagać się leworęczni

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą