Szukaj Pokaż menu

7 najpopularniejszych gier planszowych, które musisz znać + jedna ekstra

52 309  
202   74  
Gry planszowe dają masę frajdy i są też niezwykle pożyteczne dla naszego zdrowia! Dziś sprawdzimy, jakie gry planszowe są najpopularniejsze. Ciekawe, czy znasz je wszystkie?

#1. Scrabble

Smutne memy o Polakach nosaczach, które pokazują, co kryje się pod maską pewnego siebie Janusza czy Grażyny

76 784  
184   60  
Nowa fala memów o Polakach zaskakuje. Tym razem bez głupiego śmieszkowania, za to z pokazaniem prawdy skrywanej pod pozorem bycia wielkim kozakiem, tych wielkich ludzkich dramatów, które przeżywają nasi sąsiedzi... Wrażliwsi z was niech szykują chusteczki.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Jak przez ostatnie lata zmieniała się Lara Croft?

151 185  
498   46  
Lara Croft. Kto nie pamięta pierwszych części legendarnego Tomb Raidera? Niebieska bluzeczka, szorty, seksowne kabury... Te trójkątne cycki, w których zakochały się miliony nastolatków. Jak to z każdą kobietą bywa - po latach zmieniła się nie do poznania.

(artykuł został uzupełniony i zaktualizowany 28.05.2019)

Każdy z obecnych tutaj doskonale zna kultowy już wywiad przeprowadzony z przypadkowym przechodniem. Pani dziennikarz zadała pytanie dotyczące sylwestrowych planów, na co jeden z mężczyzn odpowiedział: „będę grał w grę”. Dociekliwa reporterka nie odpuszczała jednak łatwo i zapytała, w jaką grę będzie grał nasz bohater. Ten odpowiedział krótko: „Tomb Raider” - tak właśnie narodziła się legenda i nazwa gamingowej sekcji JM. Zacznijmy jednak od samego początku.

#1. Tomb Raider (1996)


Lara Croft oryginalnie miała wyglądać nieco inaczej. W początkowym założeniu miała to być postać żądnej przygód awanturniczki z Ameryki Południowej o imieniu Laura Cruz. Ostatecznie zdecydowano jednak, że charakter ten nie pasuje do brytyjskiej produkcji, więc z Laury zrobiła się Lara, z rodziny Cruz zrobiła się rodzina Croft, a z awanturniczki zrobiła się córka arystokraty.

Pierwsza część gry zadebiutowała na rynku w 1996 roku na komputerach stacjonarnych, konsolach PlayStation oraz konsolach Sega Saturn. Była ona dziełem studia Core Design i została bardzo ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i przez samych graczy.
Twórcy od samego początku nie ukrywali nawiązań do postaci Indiany Jonesa. Lara Croft miała być jego sfeminizowaną i niesamowicie seksowną wersją. Od samego początku kładziono bardzo duży nacisk na wygląd głównej bohaterki. Przez długi czas była ona przedstawiana w niezmienny sposób: obcisła bluzka ze sporym dekoltem, krótkie i obcisłe spodenki i niewielki plecak.
Lara miała być symbolem seksu i jak na symbol seksu przystało, musiała mieć przyjemne dla oka kształty. Projektanci w tym przypadku spisali się na ocenę celującą i główna bohaterka gry Tomb Raider miała to wszystko.

Historia Lary przedstawiona została w czterech wersjach. Istnieją różne scenariusze, w których występują spore różnice fabularne. Na przykład w jednym z nich pani archeolog traci rodziców i narzeczonego w katastrofie samolotu, kiedy sama ma już 21 lat; a w innej wersji jej matka ginie, kiedy dziewczyna ma zaledwie 10 lat. Zapewne rozbieżności jest tam znacznie więcej, jednak nie na tym będę się dzisiaj skupiał.

#4. Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003)

Pierwsza Lara to oryginał stworzony przez Core Design. Scenariusz jest spójny i jednolity aż do 6 części „The Angel of Darkness” wydanej w 2003 roku. Potem zaczynają się schody. Tytuł przejmuje Crystal Dynamics i wprowadza własny scenariusz, który funkcjonuje przez 3 kolejne części, choć środkowa „Anniversary” jest tak naprawdę remakiem kultowej jedynki - została jednak skorygowana tak, aby całość do siebie pasowała. Scenariusz ten obejmuje jeszcze dwa filmy, które w tamtym czasie pojawiły się w kinach.
Trzeci scenariusz dotyczył tylko komiksów traktujących o losach naszej ulubionej pani archeolog z ładnymi zderzakami. Czwarty scenariusz to wciąż dzieło Crystal Dynamics i wydawcy Square Enix. Jednak obejmuje on już najnowsze części przygód Lary. Pierwsza z nich została wydana w 2013 roku pod nazwą „Tomb Raider”; druga pojawiła się w 2015 roku pod nazwą „Rise of the Tomb Raider”; a trzecia – jeszcze cieplutka – w roku 2018 roku pod nazwą „Shadow of the Tomb Raider”.

#6. Tomb Raider: Anniversary (2007)

W najnowszych tytułach twórcy wyraźnie zdjęli z siebie ciężar Angeliny Jolie i przestali upodabniać Larę do aktorki wcielającej się w jej rolę. Nowa Lara wciąż jest bardzo piękna, wciąż jest na czym zawiesić oko i wciąż może pochwalić się bardzo dobrą figurą, jednak nie jest już to kalka ze starych filmów.
Oczywiście gry z serii Tomb Raider zostały wydane nie tylko w wersji pecetowo-konsolowej. Były one również obecne na telefonach komórkowych oraz konsolach przenośnych. Było ich łącznie 8 i wszystkie są już dość przestarzałe.

Warto jednak dodać, że Lara Croft i oryginalny Tomb Raider odpowiedzialny jest za sukces pierwszej wersji konsoli PlayStation. Indiana Jones w spódnicy okazała się tak silnym magnesem na potencjalnych graczy, że ten jeden debiut załatwił sporą część rynku.

#8. Tomb Raider (2013)

Na samym początku gracze zauważali pewnie dość sporo nawiązań do innych gier przygodowych, do których Tomb Raider jest bliźniaczo wręcz podobny. Mowa o takich seriach, jak Prince of Persia czy Flashback. Mamy tam dużo skakania i elementów zręcznościowych, które co jakiś czas przeplatane są strzelaniem do napotkanych przeciwników. Tomb Raider umieścił jednak to wszystko w świecie 3D, zdobywając tym serca graczy.

Na temat fabuły każdego z tytułów nie ma co za bardzo się rozpisywać. Tak naprawdę wszystkie gry były zbudowane na jednym schemacie. Zwykle cała akcja toczyła się wokół jakiegoś potężnego artefaktu, którego moc przewyższała wszystko, co znane było wcześniej ludzkości. Przedmiot ten mógł potencjalnie zniszczyć cały świat, zapewnić władzę nad nim lub coś podobnego.
Nic więc dziwnego, że interesowały się nim różne potężne organizacje przestępcze, które chciały zdobyć go dla siebie – w tym właśnie przeszkadzaliśmy im my, kierując ruchami seksownej pani archeolog. Na samym końcu gry pokonywaliśmy herszta bandy, wszystko kończyło się dobrze, a sama Lara mogła odrobinę odsapnąć przed kolejną przygodą.

Obecnie franczyza Tomb Raider ma się świetnie i przeżywa swoją drugą młodość. Zaledwie rok temu światło dzienne ujrzała gra „Shadow of the Tomb Raider” oraz film ze śliczną Alicią Vikander w roli głównej, a już teraz trwają pracę nad jego kolejną częścią.

#10. Shadow of the Tomb Raider (2018)

Na koniec warto dodać, że Tomb Raider to jedna z najlepiej sprzedających się serii gier komputerowych w historii. Rozeszły się one w łącznej liczbie ponad 67 mln egzemplarzy, z czego największym sukcesem był reboot z 2013 roku, który sprzedał się w 11 mln kopii.
498
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Smutne memy o Polakach nosaczach, które pokazują, co kryje się pod maską pewnego siebie Janusza czy Grażyny
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu "Zwolnili mnie z pracy, bo..." - czytelnicy podzielili się z nami najbardziej kuriozalnymi przypadkami zwolnień
Przejdź do artykułu Najlepszy prezent na świecie, jaki ojciec może sprawić synowi
Przejdź do artykułu Po zaręczeniu się planowali urządzić normalne wesele. Życie pokrzyżowało ich plany
Przejdź do artykułu Jak zmieniały się popularne serie gier przez lata
Przejdź do artykułu Na życzenie Bojowników: ciekawostki o drinkach oraz kilka prostych przepisów
Przejdź do artykułu 25 mądrości życiowych, które możemy wynieść z Tetrisa
Przejdź do artykułu 20 zdjęć i sytuacji, które podniosą cię na duchu
Przejdź do artykułu Snapchat Baby Filter - jak wyglądają bohaterowie Gry o tron w wersji dziecięcej
Przejdź do artykułu Jak wyglądałyby gry, gdyby zabrała się za nie branża pornograficzna

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą