Szukaj Pokaż menu

Ewolucja kokpitów myśliwców odrzutowych

111 971  
435   53  
Od pierwszego lotu samolotu napędzanego silnikiem minęło 112 lat, a od pierwszego lotu samolotu z silnikiem odrzutowym 95 lat, ale pierwsze samoloty więcej miały wspólnego z dużymi latawcami niż ze współczesnymi maszynami. Pierwszym odrzutowym myśliwcem użytym bojowo był Messerschmitt Me 262 i to od niego zaczniemy poznawać historię zmian w kabinach pilotów tych maszyn.

#1. Messerschmitt Me 262 Schwalbe (1944)

Pomysłowe kary rodem z rosyjskiej armii

109 309  
615   34  
Nie trzeba służyć w wojsku, żeby wiedzieć, że sierżantowi lepiej nie podpadać, bo konsekwencje mogą być bolesne i dla ciała, i dla dumy. Trzeba przyznać, że podoficerowie armii rosyjskiej są obdarzeni wyjątkowo bujną wyobraźnią w kwestii karania za przewinienia żołnierzy i rekrutów.

#1.

MV Blue Marlin - statek do przewozu... statków!

128 730  
705   31  
MV Blue Marlin (oraz jego bliźniak Black Marlin) to transportowe statki półzanurzalne służące do transportu bardzo ciężkich obiektów pływających. Aby pobrać ładunek taki transportowiec zanurza się, wpływa pod obiekt, który ma unieść, a następnie wynurza się. Operacja jest bardzo widowiskowa, a widok statku przenoszącego inny statek zapiera dech w piersiach.

#1.

#2. Statki te mogą transportować ładunki o masie do 30 000 ton i o środku ciężkości położonym do 30 metrów ponad pokładem ładunkowym#3. Transport niszczyciela USS Cole (DDG-67) uszkodzonego w zamachu terrorystycznym w Jemenie#4. Statki z rodziny Marlinów mogą pomieścić do 60 osób załogi. Załoga ma do dyspozycji salę gimnastyczną, basen pływacki i saunę.#5. W 2003 roku Blue Marlin przeszedł modernizację poprawiającą jego manewrowość i stabilność, dzięki czemu może przenosić ładunki o masie nawet 76 000 ton#6. Niektóre z operacji transportowych zostały uwiecznione w programach dokumentalnych kanałów Dicovery i National Geographic#7.#8. W listopadzie 2005 r. Blue Marlin wypłynął z Corpus Christi w Teksasie niosąc SBX-1 do Adak na Alasce. Płynął przez Amerykę Południową i Pearl Harbor na Hawajach, do którego przybył 9 stycznia 2006 r., przebywszy 15 000 mil#9. SBX-1 to radar dalekiego zasięgu pracujący w paśmie X, który zainstalowany jest na pływającej autonomicznej platformie#10.#11.


705
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pomysłowe kary rodem z rosyjskiej armii
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Ksiądz Janusz został zaorany
Przejdź do artykułu Potężne wieże chłodnicze - jak wyglądają w środku
Przejdź do artykułu Jak dotknąć cycka dziewczyny i nie tylko
Przejdź do artykułu Kawałek żelastwa znaleziony na plaży okazał się prawdziwym skarbem!
Przejdź do artykułu Najgorsza rzecz, jaką powiedziała mi babcia
Przejdź do artykułu Oto co Rosjanie wysyłali w kosmos, zanim dogonili ich Amerykanie
Przejdź do artykułu Wieczór panieński: oczekiwania a rzeczywistość
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CDXIII - Tyle wynosi jego rekord w długości seksu
Przejdź do artykułu 18 powodów, przez które nie warto zadzierać z naturą. To piękne i przerażające

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą