Szukaj Pokaż menu

Jedenastoletni chłopiec, którego rysunki podbijają świat

163 942  
601   37  
W dzisiejszych czasach jest niewielu artystów, którzy tworzą swoje dzieła za pomocą ołówka i długopisu. Spośród tej nielicznej grupki wyróżnia się pewien 11-sto latek pochodzący z Serbii - Dusan Krtolica. Jest on prawdziwym nastoletnim geniuszem-artystą.

0

10 zdumiewających ciekawostek o antycznym Rzymie

60 714  
184   22  
Rzymianie panowali w starożytnym świecie przez ponad tysiąc lat. Poza legionami, inżynierią i prawem wiemy, że opanowali do perfekcji wykorzystywanie licznej i taniej siły roboczej. Poza tym Rzym ma w swojej bogatej historii wiele innych ciekawych aspektów, troszkę bardziej zdumiewających. O to kolejna porcja faktów.

#1. Zgodnie z rzymskim prawem rzymskim ojciec był panem życia i śmierci (ius vitae ac necis). Dzisiejsze feministki przywrócono by raczej do pionu, gdyż prawo to było powszechnie akceptowane. Tatuś był nie tylko głową rodziny, ale sprawował nad nią władzę absolutną. Fakt urodzenia przez jego żonę dziecka nie oznaczał jeszcze, że zostanie ono członkiem rodziny. Następowało to dopiero po dopełnieniu tzw. rytuału podniesienia. Polegał on na tym, że noworodka kładziono u stóp pana domu i oczekiwano na jego decyzję. Jeśli pater familias, jak nazywano wszechwładnego ojca, wziął dziecko w ramiona i obszedł z nim dom, oznaczało to, że uznał je oficjalnie za swego potomka. Ojcowie postępowali tak jedynie wobec synów, natomiast w stosunku do córek z reguły ograniczali się do przekazania żonie lub służbie polecenia, żeby je żywiono.

Akcja zachęcająca do czytania, która na pewno przyciągnie wielu amatorów

110 939  
651   64  
Nowojorski klub miłośników czytania książek uznał, że czas na drastyczne środki mające na celu spopularyzowanie czytelnictwa za pomocą hasła "czytanie jest sexy". Jeśli taka akcja ma zmusić ludzi do skupienia się nad książką to chyba jest skierowana do homoseksualistów.

#1.

#2.

Ze względu na treść, ten artykuł jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Żeby przeczytać go w całości zaloguj się, a jeśli masz 18 lat i nie masz jeszcze konta na JM załóż sobie konto bojownika. Wymagane jest konto aktywne.
651
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 zdumiewających ciekawostek o antycznym Rzymie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ojciec zrobił dzieciom ich własny domek. Dał radę?
Przejdź do artykułu Najpiękniejszy tyłeczek internetu 2012
Przejdź do artykułu Prośba o przeróbkę zdjęcia na 4chanie
Przejdź do artykułu Ubrania, które zasadniczo bardziej odkrywają, niż zakrywają
Przejdź do artykułu Ojcowie z luźnym podejściem do życia
Przejdź do artykułu Ponętne pośladki
Przejdź do artykułu Faktopedia – Czego zabrania Keanu Reeves w swoich kontraktach
Przejdź do artykułu O kotach
Przejdź do artykułu Fajne zdjęcia dla dorosłych XXIII

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą