Szukaj Pokaż menu

Amerykańskie klasyki mają w sobie coś, co nie pozwala przejść obok nich obojętnie

27 699  
148   30  
Coś jak w Polsce utrzymane w idealnym stanie Polonez czy Syrenka. Niby stary, "już nie to", ale jednak nie da się przejść obojętnie. Na co dzień wybieramy nowocześniejsze, bezpieczniejsze samochody, ale gdyby można było kupić jako drugi czy trzeci w rodzinie - dlaczego nie?

#1.

Palikot to pikuś! - Najdziwniejsi zagraniczni politycy

210 605  
673   38  
Uważasz, że imć Palikot, dzięki swoim błazeńskim prowokacjom, zasługuje na miano „dziwnego polityka”? Wygląda na to, że nigdy nie słyszałeś o politykach, którzy działają poza granicami naszego kraju. Przy niektórych z nich, nawet nasz poczciwy staruszek z kokardką, który to uparcie głosi teorię zaraźliwej niepełnosprawności, jest całkiem normalnym, nieszkodliwym, lekko zdziwaczałym ekscentrykiem.

22 ciekawostki o leworęcznych

215 136  
531   65  
Leworęczni, mańkuci, lewusy - każdy kogoś takiego zna, a nawet ma w rodzinie. Oto 22 fakty o leworęcznych.

#1. Odkryto, że istotną rolę w decyzji o dominacji ręki odgrywa gen LRRTM1

#2. 13 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych#3. Około 50% szczurów, kotów i myszy ma dominującą lewą łapkę#4. Jedna czwarta astronautów z programu Apollo była leworęczna#5. Badania sugerują, że leworęczni mają większe szanse na bycie alkoholikami, schizofrenikami i dyslektykami#6. U osób leworęcznych półkule mózgu są lepiej połączone, dzięki czemu szybciej reagują oni na bodźce#7. Niesymetryczne wzorce zachowania u ludzi dotyczą również stóp, oczu i uszu#8. Dusiciel z Bostonu, Kuba Rozpruwacz, Osama bin Laden byli leworęczni, ale...#9. ...również Albert Einstein, Benjamin Franklin i Aleksander Wielki#10. Więcej jest leworęcznych mężczyzn niż kobiet#11. Osoby leworęczne mają tendencję do rysowania postaci zwróconych w prawo#12. Jeśli matka ma ponad 40 lat, to ma o 130% większe szanse urodzenia dziecka leworęcznego od matki 20-kilku letniej#13. W USA istnieją specjalne stypendia dla osób leworęcznych wyróżniających się w nauce#14. 10-12% ludzi jest leworęcznych#15. Osobom leworęcznym łatwiej przychodzi nauczenie się posługiwania prawą ręką niż praworęcznym lewą#16. Tylko 1% ziemskiej populacji jest oburęczny#17. W przeszłości leworęczność była uznawana za oznakę złego nawyku, neurozy, buntu i bycia kryminalistą#18. W języku angielskim słowo "left" pochodzi od anglo-saksońskiego "lyft", co oznacza słabego lub złamanego#19. Mimo że są kultury, które pozytywnie patrzą na leworęczność, to większość postrzega to jako wadę#20. W wielu krajach świata dzieci są karane za używanie lewej ręki#21. Badacze sądzą, że ilość leworęcznych w populacji ludzkiej zawsze oscylowała wokół 10%#22. Najdłuższe słowo w języku angielskim, jakie można napisać na klawiaturze lewą ręką przy standardowym ułożeniu dłoni na klawiaturze to "tesseradecades"

531
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Palikot to pikuś! - Najdziwniejsi zagraniczni politycy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu O przesądach słów kilka
Przejdź do artykułu Miejsca, których nigdy nie odwiedzisz
Przejdź do artykułu Jak podziękować kelnerowi za złą obsługę
Przejdź do artykułu Wielkie szczęście młodej Chinki
Przejdź do artykułu Do dziś nie wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 9 października 1962 roku
Przejdź do artykułu 10 spełnionych przepowiedni
Przejdź do artykułu Ojcowie z luźnym podejściem do życia
Przejdź do artykułu Mistrzowie internetu CXLV - Gdzie w tej kawalerce jest ubikacja?
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których bardzo nie lubi Kościół Katolicki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą