Szukaj Pokaż menu

Dziwacy z rosyjskich portali społecznościowych CXXV - chyba widziałem dno

34 684  
108   14  
To już sto dwudziesta piąta odsłona dziwaków zza wschodniej granicy. Dziś będzie kilku mundurowych, trochę pań eleganckich inaczej oraz pewien romantyk...

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Mistrzowska odpowiedź na skargę kibica

252 884  
2123   29  
W 1974 roku kancelaria prawna Roetzel & Andress napisała list do zarządu klubu Cleveland Browns (futbol amerykański), w którym skarży się na kibiców owej drużyny. Odpowiedź, jaka przyszła z Cleveland to dzisiaj prawdziwa klasyka gatunku.

Fakty o rudych

301 792  
2241   126  
Rudzi mieszkańcy naszej planety nigdy nie mieli łatwo, ale okazuje się, że mają swoje niemałe zalety.

#1. Zawsze pod górkę

W Egipcie rudych grzebano żywcem jako ofiary dla boga Ozyrysa, a starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi stają się po śmierci wampirami. Ludzi z miedzianym kolorem włosów "ceniono" za to w Rzymie, gdzie byli najdroższymi niewolnikami. W XVI i XVII wieku, podczas polowania na czarownice, wiele rudych kobiet zostało spalonych na stosie tylko dlatego, że były rude. Adolf Hitler miał zakazać rudowłosym pobierania się, aby zapobiec narodzinom "potomstwa z wadami".

#2. Skąd się wzięli?


Według legendy, pierwszym rudowłosym człowiekiem był książę Iddon, późniejszy władca Gwent. Kiedy dokonał odkrycia Atlantydy, padły na niego promienie zachodzącego słońca, w wyniku czego na jego twarzy pojawiły się piegi, a włosy przybrały rudą barwę. O wiele bardziej przyziemną teorię mieli ludzie w średniowieczu - uważali, że rude dzieci rodzą się w wyniku "nieczystego zbliżenia", czyli podczas menstruacji.

#3. A jak było naprawdę?


W 1995 r. naukowcy odkryli, że za rudy kolor włosów odpowiada mutacja chromosomu 16 ("ginger gene"), która miała miejsce po raz pierwszy ok. 20-40 tysięcy lat temu. Według różnych teorii, w przeciągu najbliższych 100 lat populacja rudowłosych zaniknie, ale sam gen przetrwa.

#4. Idealne kochanki


Niemiecki seksuolog, dr Werner Habermel twierdzi, że rudowłose kobiety są najbardziej aktywne seksualnie. Lilith, pierwsza żona Adama, miała mieć rude włosy i została wygnana z raju za... lubieżność. Nie bez powodu Szatana często przedstawiano z rudymi włosami, ponieważ kolor ten kojarzył się z pożądliwością i moralnym upadkiem.

#5. Ważni gracze


Historycy zauważyli, że rudzi, mimo swojej małej liczebności, znacząco wpływali na losy świata. Wśród takich postaci są m.in. Neron, król Dawid, Helena Trojańska, Napoleon Bonaparte, Mark Twain, Galileusz i Winston Churchill.

#6. Tajniki urody


Naturalne rude włosy zawierają rekordową ilość pigmentów, dlatego bardzo trudno jest je przefarbować. Włosy te są też najgrubsze ze wszystkich i jest ich na głowie znacząco mniej niż w przypadku innego koloru. Dla porównania: blondynka ma ich około 140 tysięcy, a ruda tylko 90 tysięcy.

#7. Trochę statystki


Rudowłosi stanowią ok. 1-2% mieszkańców Ziemi. Najwięcej jest ich w Szkocji (13% populacji), Irlandii (10%) i w USA (2-6%). O tym, że ludzie z rudym kolorem włosów byli istotnym elementem krajobrazu Wysp Brytyjskich świadczą popularne tam nazwiska, np.: Flanary - od galickiego 'O Flannabhra', czyli "czerwone brwi" lub Flynn - od 'Ó Floinn', co znaczy "czerwonawy".

#8. Wciąż nie bywa łatwo


W słowniku języka angielskiego znajdziemy słowa "gingerphobia", czyli strach przed rudowłosymi i "gingerism" - dyskryminacja osób o tym kolorze włosów. Zjawisko to jest czasem porównywane do rasizmu.

Rodzi się pytanie: Jak można dyskryminować takie cudne istoty:


2241
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowska odpowiedź na skargę kibica
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Wspomnienia konduktora, czyli wesołe życie za czasów PRL
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które nas ogłupiają
Przejdź do artykułu Co wolno kobietom, a co facetom
Przejdź do artykułu Najdziwniejsi chrześcijańscy święci i patroni
Przejdź do artykułu Influencerzy złapani w pułapkę - jeden kupił buty warte $20 za $640 podczas eksperymentu handlowego
Przejdź do artykułu Fort Boyard
Przejdź do artykułu Dawka wcale nie musi być duża, by zabić! - parę słów o dawkowaniu trucizn
Przejdź do artykułu Komentarz klawisza na temat ataku w Gdańsku - bez polityki, sucha prawda
Przejdź do artykułu Tajemnice piramidy Cheopsa

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą