Szukaj Pokaż menu

Samochody Simpsonów

66 007  
410   15  
Twórca Simpsonów uwielbia samochody i choć może nie zwróciłeś na to jeszcze uwagi, bardzo często umieszcza bohaterów kreskówki w starannie dobranych, oryginalnych pojazdach.

Jeep Wagoneer

Kliknij i zobacz więcej!

Najsilniejsza burza słoneczna od lat

44 720  
466   15  
23 stycznia na Słońcu doszło do dwóch wielkich wybuchów, które wystrzeliły materię w kierunku Ziemi. Kiedy materia dotarła do naszej planety, powstała niesamowita zorza polarna. Nawet doświadczeni astronomowie byli oszołomieni intensywnością zorzy, która rozświetliła nocne niebo najmocniej w ciągu ostatnich 6 lat.

PWR Racing Team - studenci, którzy tworzą bolidy wyścigowe

53 686  
193   20  
Każdy Polak zna się dzięki Małyszowi na skokach narciarskich i dzięki Kubicy na sportach motorowych. Niektórym jednak samo oglądanie kolorowych bolidów i pań w skąpych strojach nie wystarcza.

Wtedy właśnie włącza się myślenie zapaleńca, trochę już zakrawane zboczeniem zawodowym i polską myślą techniczną. Takimi osobami są członkowie zespołu PWR Racing Team. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej od 2009 roku uczestniczą w międzynarodowych zawodach i pokazują, że Polak (też) potrafi.

1

Jako pierwszy zespół z Polski rozpoczęli udział w zawodach Formula Student wirtualnym modelem bolidu RT09. Początkowo nie było łatwo, piętrzące się problemy nie dawały spać po nocach.

Pierwszy bolid PWR Racing Team, mimo że istniał tylko wirtualnie, okazał się być strzałem w dziesiątkę! RT09 swoim nowatorskim designem i rozwiązaniami w nim zastosowanymi dał zespołowi 7. miejsce w klasie wirtualnej.  


2


3

Doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu pierwszego bolidu zaowocowało zbudowaniem prawdziwego, „namacalnego” (i czerwonego, jak na porządny bolid przystało) pojazdu.

Za pomocą oprogramowania Autodesk skonstruowano nowy bolid. Został wyposażony w silnik z motocykla Honda CBR o mocy 120 KM, ważył jak dobry Amerykanin - 240 kilogramów, rozpędzał się do setki w cztery sekundy i osiągał maksymalną prędkość 130 km/h.

Wiosną 2010 roku bolid był gotowy do pokazania na co go stać. Okazało się jednak, że o ile skonstruowanie i zbudowanie było trudne, to prowadzenie pojazdu również nie należy do łatwych zadań. Podbudowani widokiem świeżutkiego bolidu, studenci wyjechali na zawody na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii w lipcu 2010 roku. Główna część zawodów w Silverstone polega na przejechaniu na czas dystansu 22 kilometrów na tym samym torze, na którym odbywają się wyścigi Formuły 1. Niestety po kilku okrążeniach w bolidzie zepsuła się pompa paliwowa. PWR Racing Team sklasyfikowano na 32. miejscu oraz uznano za najlepszy debiut.

 

4


5


W następnym roku zrealizowano projekt RT02.
 

6

PWR Racing Team wstawił bolid (już biały… wpływ BMW Sauber?) na dwóch legendarnych torach Formuły - Silverstone Circuit i Hockenheim Ring. Niestety RT02, mimo że bardziej zaawansowany technologicznie, nie przyniósł dużo szczęścia. Z powodu wady wykonania nie ukończył dwóch konkurencji i w rezultacie bolid zajął w klasyfikacji generalnej odpowiednio 52. i 57. miejsce w Silverstone i Hockenheim, plasując się w środku stawki. Obecnie zakończono fazę projektową projektu RT03. Nowy bolid ma zaskakiwać niską masą, przełomowymi rozwiązaniami technicznymi oraz świetnymi wynikami na torze. PWR Racing Team zakwalifikował się jak na razie na zawody w Silverstone i Hockenheim (w Niemczech pojedzie z numerem 13!).

 

 

7


8

Ostatnio można było obejrzeć bolidy na wrocławskim rynku w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz usłyszeć rozmowę z przedstawicielami Teamu w programie Odcinek Specjalny Akademickiego Radia Luz lub zobaczyć (i usłyszeć) w programie Odrobina Polski na TVN Turbo.
 

9


10

 
A tak jeździli na torze Silverstone:

https://www.youtube.com/watch?v=TFtdq6RJxec 
193
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najsilniejsza burza słoneczna od lat
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Na pierwszy rzut oka to stara, ledwo trzymająca się chata, ale nic bardziej mylnego
Przejdź do artykułu Jak to studenci o stosunkach pisali
Przejdź do artykułu Za co można dostać bana na Facebooku?
Przejdź do artykułu Nie bawcie się za dobrze beze mnie
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu 9 najdziwniejszych pytań z rozmów kwalifikacyjnych 2011
Przejdź do artykułu Niezwykłe mapy 3D unaoczniają jak naprawdę wyglądają kontynenty
Przejdź do artykułu Niesamowite zdjęcia weselne
Przejdź do artykułu 8 etapów pisania pracy przez nocnego marka

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą