Szukaj Pokaż menu

Potęga natury: drzewa, które za wszelką cenę chcą nadal rosnąć

50 566  
371   18  
Stare powiedzenie mówi, że życie zawsze znajdzie sposób... na to, by rozwijać się nadal, mimo wszelakich przeszkód. Te drzewa zdają się podążać za tą regułą i tak łatwo się nie poddadzą.

#1.

Bill Gates i jego skromny majątek

180 786  
1873   88  
Bill Gates i jego nieskończone bogactwo

Zabójcze dawki, czyli jak mogą cię zabić zwykłe witaminy

218 747  
1097   56  
Czas liznąć trochę fachowej wiedzy w temacie i odpowiedzieć na odwiecznie nurtujące cię pytanie - jak wiele jesteś w stanie skonsumować zanim przejdziesz na drugą stronę? Najpierw spójrzmy na rzecz, w której wszyscy jesteśmy ekspertami.

#1. Alkohol

1 promil oznacza, że na litr ludzkiej krwi przypada 1 ml czystego alkoholu. Mówiąc o czystym alkoholu nie mamy na myśli wódki bez zapity, ale coś jeszcze silniejszego. W praktyce pół litra wódki odpowiada 200 ml czystego alkoholu. Zdrowy, ważący 75 kg mężczyzna po wypiciu jednej połówki, będzie miał we krwi 2,5 promila co kwalifikowane jest jako poważne zatrucie. Zabójcze stężenie alkoholu we krwi wynosi 6,5 promila czyli 1,25 litra wódki. Wypij trzy połówki na raz i po prostu umrzesz.
 
Wyjątek: W grudniu 2004 roku w bułgarskim mieście Płowdiw przywieziono potrąconego przez samochód człowieka. Badania alkomatem wykazały, że miał 9,14 promila! Lekarze nie uwierzyli w wynik i uznali, że alkomat działa niepoprawnie. Byli mocno zdziwieni, kiedy pięć zupełnie różnych badań laboratoryjnych pokazało to samo. Człowiek ten musiał wypić samodzielnie prawie 2 litry wódki!
 

#2. Witaminy

 

Witaminy również mogą być szkodliwe. Zjawisko to nosi nazwę hiperwitaminozy i jest wynikiem przedawkowania którejś z nich. Na przykład przedawkowując witaminę A możemy liczyć na: ból głowy, nudności, przyspieszone tętno, utratę przytomności i drgawki.

Witamina B1: zaburzenia wątroby i nerek
Witamina B12: przyspieszone bicie serca, zwiększona krzepliwość krwi.
Witamina D2: osłabienie, wzmożone pragnienie, wymioty, gorączka, wysokie ciśnienie, trudność w oddychaniu
Witamina E: zaburzenia przemiany materii, zakrzepowe zapalenie żył, martwicze zapalenie jelita grubego, niewydolność nerek, krwawienie w siatkówce, udar krwotoczny.


W celu uzyskania śmiertelnej dawki np. witaminy A i D, musiałbyś połknąć... 5000 tabletek. I to w krótkim czasie, aby twoje ciało nie zdążyło umieścić witamin w moczu. Jeżeli uda ci się wyprzedzić swoje nerki - to twój koniec.
 

#3. Promienie słoneczne

 

 
Jeden bezchmurny dzień w lipcu w Egipcie może być dla ciebie tym ostatnim. Człowiekowi wystarczy 2-8 godzin, aby dostać poważnego udaru słonecznego. To co wówczas będzie ci towarzyszyć to osłabienie, ból głowy, zawroty, szum w uszach, gorączka, nudności, delirium, niskie ciśnienie krwi i ostatecznie utrata przytomności. Jeżeli tylko poczujesz się słabo, od razu udaj się w cień albo to twój koniec.

#4. Nikotyna 
Wytrzymałe i odporne na truciznę szczury zazwyczaj giną od dawki 50 mg nikotyny na 1 kilogram ciała. U ludzi dopuszczalna dawka jest znacznie niższa i wynosi zaledwie 0,5-1mg nikotyny na 1 kilogram masy.

Silny, ważący 75 kg człowiek nie może zatem przyjąć dawki większej niż 75 mg nikotyny, co przekłada się na 94 papierosy.

 

#5. Sól 
Ponownie sprawdzone na szczurach: 3 gramy soli na kilogram ciała oznacza śmierć. Dla przeciętnego człowieka zatem, dawką śmiertelną jest ćwierć kilograma. Swoją drogą ciekawe jak zjeść taką ilość soli? Jeśli jakimś cudem uda ci się, aż tak przesolić ziemniaki, wówczas twoje ciśnienie drastycznie wzrośnie i będzie ci towarzyszył ciężki obrzęk mózgu i płuc co doprowadzi do śmierci.

#6. KofeinaW dalszym ciągu ufając tym samy szczurom, dawka śmiertelna dla nich to 192 mg na kilogram masy ciała. W przypadku normalnego człowieka śmiertelną dawką jest więc spożycie 15 gramów. Dobre espresso pojedynczym strzałem dostarcza ci 0,1 grama. Zamów 150 filiżanek (tylko 4,5l) i pożegnaj się z życiem

#7. Woda 
Mówi się, że na każde 1000 kcal powinno się wypić litr wody. Średnia dieta mieszkańców miast to 2000-2500 kcal, więc prawidłowe dzienne spożycie to 2-2,5 litrów. Co stanie się jednak, kiedy ją przedawkujesz?

W styczniu 2007 roku w Kalifornii zorganizowano konkursu "Hold Your Wee for a Wii" (coś w stylu "Wstrzymaj sikanie dla Wii"). Uczestnicy byli zobowiązani do picia ogromnych ilości wody bez możliwości pójścia do toalety. 28-letnia Jennifer Streyndzh, matka trojga dzieci, została finalistką, ale nie udało jej się wygrać. Cały dzień narzekała na silne bóle głowy, a następnego dnia znaleziono ją martwą i stwierdzono zgon z powodu zatrucia wodą. Podczas konkursu wypiła jej około 7,5 litra.

#8. Elektryczność
 
Teoretycznie, wkładając mokrą ręką gwoździa do gniazdka o napięciu 220V otrzymujesz prąd o natężeniu 0,1-0,2 A (maksymalne natężenie, w którym człowiek nadal może oderwać się od bezpośredniego kontaktu z prądem to 0,01 A). Po 1-3 sekundach twój układ oddechowy zostanie porażony, nastąpi niewydolność serca i umrzesz. Znacznie szybszą opcją jest krzesło elektryczne o natężeniu do 6 A (zagrażające życiu jest 0,1 A). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem umrzesz w ciągu 1/240 sekundy. Amerykanin Michael Anderson Goodwin spędził kilka lat w więzieniu oczekując na karę śmierci na takim właśnie krześle. Czekał aż do marca tego roku, kiedy sąd zamienił karę na dożywocie. Chwilę później, Goodwin siedział w swojej celi na metalowej toalecie i naprawiał gniazdo od TV dotykając kabla gołymi rękoma. Umarł na miejscu.

#9. Komary


 
Samica komara, waży średnio 2,6 mg, może jednak wyssać ilość krwi przekraczającą jej masę dwa razy (jakieś  5 mg). Przeciętny człowiek posiada 5-5,5 litrów krwi w organizmie. Bez szkody dla siebie może on utracić nawet do 15% krwi, ale jednorazowy ubytek 2-2,5 l jest całkowicie śmiertelny. Wystarczy więc pół miliona komarów (samic) abyś zmarł na miejscu.
 
1097
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Bill Gates i jego skromny majątek
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 21 niezwykłych gadżetów, których zastosowania nie odgadniesz na pierwszy rzut oka
Przejdź do artykułu 15 niezwykłych faktów o kosmosie
Przejdź do artykułu Najlepsze lekarstwo na ból gardła
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu 25 obrazków pokazujących klocki Lego w krzywym zwierciadle
Przejdź do artykułu Japonia vs. USA
Przejdź do artykułu Czego nigdy, przenigdy nie powinniśmy googlować
Przejdź do artykułu 15 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje CLXXXI
Przejdź do artykułu Chipsy - wszystko to czego o nich nie wiesz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą