Szukaj Pokaż menu

Zabawne książeczki

235 208  
2832   40  
Wcale nie jesteśmy pewni, czy takie książeczki istnieją, a nawet jeśli, to z pewnością nie polecilibyśmy ich naszym dzieciom. Tytuły i okładki mówią same za siebie.

Kliknij i zobacz więcej!

Kolekcja intrygujących map LXXIII - największy zasięg panowania dynastii Jagiellonów

101 287  
327   45  
W tym odcinku m.in. reakcja świata na aneksję Goa przez Indie, świat w banknotach oraz najbardziej i najmniej popularne języki w Afryce.

#1. Celtycka Europa, mapa National Geographic z 1977 r.

8 najdziwniejszych roślin świata

246 380  
1510   37  
Blogrodnik pisze: Królestwo roślin jest przeogromne i bardzo zróżnicowane, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że oprócz dobrze znanych nam gatunków, można w nim znaleźć prawdziwe dziwadła, takie jak te.

#1. Raflezja Arnolda, zwana też bukietnicą (Rafflesia arnoldii)


Sama nie wytwarza korzeni, łodyg ani liści. Charakteryzuje się tym, że posiada największy kwiat w świecie roślin. Składa się on z pięciu czerwonych i mięsistych płatków. Jego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki. Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Z powodu odoru nazywany jest przez mieszkańców Sumatry “trupim kwiatem”.

#2. Hydnora africana

Ta niezwykła roślina pasożytuje na korzeniach krzewów z rodziny wilczomleczowatych na jałowych pustyniach Afryki. Hydnora rośnie pod ziemią, za wyjątkiem cielistego kwiatu, który wyrasta nad ziemię i emituje odór zgnilizny. Zapach ten wabi całe stada skarabeuszy. Gdy żuk dostanie się do kwiatu, jest więziony na jakiś czas, żeby mógł spokojnie zapylić roślinę, po czym kwiat się otwiera i go wypuszcza.


 

#3 Smocza lilia (Dracunculus vulgaris Schott)

Zwana też lilią voodoo, pochodzi z Europy południowej. Z okrywy kwiatu – dużej (do 1 metra) i czerwonej – wydobywa się nieprzyjemny dla człowieka zapach padliny, przyciągający muchy, które zapylają tę roślinę.


 

#4 Amorphophallus titanum

Nazwa wywodzi się ze starożytnej greki: amorphos, “pozbawiony formy, bezkształtny” + phallos, “penis”, i nawiązuje do kształtu kolby. Jego kwiatostan może osiągnąć wysokość 2,5 m, a szerokość 1,5 m.


 

#5 Wollemia szlachetna (Wollemia nobilis)

Ta roślina to żywa skamielina. Przed 1994 rokiem znana była tylko ze skamieniałości pochodzących sprzed 150 mln lat. Jest to gatunek niezwykle rzadki – na naturalnym stanowisku stwierdzono tylko 43 rośliny. Miejsce występowania wollemii jest utrzymywane w tajemnicy. Drzewo osiąga wiek do 1000 lat.


 

 

#6. Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis)

Występuje na kamienistych równinach północnej Namibii i jest uważana za relikt z okresu jury. Jej żywotność szacuje się nawet na 2500 lat. Na całym świecie nazywają ją “botaniczna ośmiornicą”, “rośliną inną niż wszystkie inne” lub “najbrzydszą rośliną świata”, a mieszkańcy Namibii nazywają ją po prostu “cebulą pustyni” i zjadają. Jest ona drzewem-karłem. Jej częściowo zagłębiony w ziemi pień jest szerszy niż wyższy, a liście ma tylko dwa, za to rosnące przez całe życie rośliny i rozdzielające się wzdłuż równoległej nerwacji na poskręcane pasy.


 


#7. Drakaea glyptodon


Storczyk, którego kwiaty kolorem i zapachem przypominają surowe mięso. Zapylana jest przez samców osy.#8. Wolffia angusta

Najmniejsza roślina kwiatowa na Ziemi, która osiąga zaledwie 0,6 mm długości i 0,33 mm szerokości. Pochodzi z Australii. To chyba jedyna roślina, której mała kolonia zmieści się na łepku od szpilki. Dwie rośliny w pełnym rozkwicie spokojnie mieszczą się we wnętrzu wydrukowanej małej litery “o”.


Źródło: divinecaroline.com
1510
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kolekcja intrygujących map LXXIII - największy zasięg panowania dynastii Jagiellonów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Największe, zdaniem internautów, filmowe wyciskacze łez
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu 10 zapierających dech w piersiach cudów natury
Przejdź do artykułu 30 zadziwiających ciekawostek z planety Ziemia
Przejdź do artykułu ​Największe obciachy – Kiedyś znana jako „najbrzydsza panna młoda świata”. Tak wygląda teraz po niesamowitej metamorfozie
Przejdź do artykułu Zapachy, które lubimy najbardziej
Przejdź do artykułu "Chcę mieć dziecko" - taką wiadomość wysłały swoim chłopakom. Oto ich reakcje...
Przejdź do artykułu Celebrytki, które wydają się nam (łóżkowymi) ideałami, ale nimi nie są
Przejdź do artykułu 15 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o biustach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą