Szukaj Pokaż menu

Obraz Manabu Ikedy, który powstawał przez 3,5 roku

27 794  
208   15  
Prace remontowe, które rozpoczęto po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię w 2011 roku, są już prawie na ukończeniu. Niedawno ukończony został obraz artysty Manabu Ikedy, który swoją pracę nazwał "Rebirth" ("Odrodzenie") i zadedykował ją wszystkim tym, którzy przyczynili i wciąż przyczyniają się do odbudowy kraju.

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

Masturbacja ciągle zdrowa – naukowcy odkryli kolejne korzyści z masturbacji

109 246  
291   68  
Dobrych wiadomości na temat masturbacji nigdy dość. Tym razem naukowcy odkryli częstotliwość, z jaką należy pucować torpedę, by uniknąć raka prostaty.

10 niesamowitych faktów o snach

370 669  
2778   146  
Ludzie ze snami mieli do czynienia od zawsze, a mimo tego po dziś dzień nie jesteśmy pewni, jak działają, co oznaczają i skąd się biorą. Oto 10 faktów o snach, które pozwolą nam przyjrzeć im się lepiej.

#10. Sny niewidomych ludziLudzie, którzy stracili wzrok po urodzeniu, mogą widzieć obrazy w swoich snach. Sny tych, którzy urodzili się bez tego zmysłu, pozbawione są obrazów, ale pełne są innych bodźców – dźwięku, zapachu, dotyku czy emocji.

#9. Zapominasz 90% swoich snów


W zaledwie 5 minut po przebudzeniu nie pamiętasz połowy swoich snów. W ciągu kolejnych 5 minut, 90% z nich ulatuje całkowicie. Słynny poeta Samuel Taylor Coleridge obudził się pewnego ranka, mając wcześniej fantastyczny sen. Swoją wizję zaczął od razu spisywać na papier i tak powstał jeden ze słynniejszych angielskich poematów: Kubla Khan. W pewnym momencie (dokładnie po 54 wersach) ktoś na moment przerwał mu pisanie. Coleridge, powróciwszy do pisania, nie był w stanie przypomnieć sobie reszty snu. Poematu nigdy nie dokończono.

Warto odnotować, że historia zna sporo przypadków, w których słynne dzieła były przelanymi na papier snami ich autorów. Tak powstał np. Frankenstein czy Dr. Jekyll and Mr. Hyde.


#8. Każdy śniKażda istota ludzka ma sny (nie licząc przypadków z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi), jednak sny kobiet i mężczyzn nieco się od siebie różnią. Mężczyźni mają tendencję do śnienia w większości o innych mężczyznach, podczas gdy kobietom śnią się obydwie płcie mniej więcej po równo. Dodajmy jeszcze, że zarówno kobiety jak i mężczyźni odczuwają podczas snów seksualne bodźce, niezależnie od tego, czy sen jest z nimi powiązany; mężczyźni doświadczają erekcji, a kobiety zwiększonego ukrwienia pochwy.


#7. Sny zapobiegają psychozieW niedawnych badaniach nad snem, studenci, których budzono na początku każdego śnienia (wciąż dając im jednak pełne 8 godzin spania), odczuwali trudności w koncentracji, rozdrażnienie, halucynacje i pierwsze oznaki psychozy zaledwie po 3 dniach. Kiedy wreszcie pozwolono im na osiągnięcie fazy REM, ich mózgi automatycznie zwiększyły jej długość, nadrabiając jej poprzednie braki.


#6. Śnimy tylko o tym, co znamyNasze sny często przepełnione są obcymi ludźmi, którzy odgrywają w nich swoje role. Czy wiesz, że twój umysł tych twarzy nie wymyśla, tylko należą one do ludzi, których widziałeś kiedyś w życiu, ale możesz tego nie pamiętać? Podły zabójca z ostatniego koszmaru może być facetem, który tankował samochód twojego taty, kiedy byłeś małym berbeciem. Wszyscy widzieliśmy w życiu setki tysięcy twarzy, mamy więc praktycznie nieskończony zapas postaci dla naszego mózgu do przerobienia ich i umieszczenia we śnie.


#5. Nie każdy śni w kolorzeZastanawiającym jest fakt, że 12% ludzi śni wyłącznie w kolorze czarno-białym. U ludzi występują także pewne standardowe motywy senne, jak przeżycia szkolne, pościg, bieg w miejscu, doświadczenia seksualne, spadanie, spóźnianie się, śmierć znanej osoby, wypadanie zębów, latanie, oblewanie egzaminu czy wypadek samochodowy. Nie wiadomo jednak, czy widzenie snu w czarno-białych kolorach wpływa jakoś na intensywność odczuwanych przy nich emocji.


#4. Sny nie są o tym, co przedstawiająJeśli sen dotyczy jakiegoś specyficznego tematu, nie zawsze oznacza to, że jest właśnie o tym. W większości przypadków przemawia przez niego głęboka symbolika. Umysł stara się porównać twój sen do wszystkiego, co jest podobne. To jak pisanie poematu opisującego np. to, że mrówki były niczym "maszyny, które nigdy się nie zatrzymują." Zatem jakiekolwiek rzeczy pojawiają się w snach, są one często jedynie metaforą tego, co umysł stara się przekazać.


#3. Byli palacze mają bardziej wyraziste snyLudzie którzy rzucili palenie zgłaszali, że ich sny stały się bardziej wyraziste. Journal od Abnormal Psychology – dziennik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne podał, że wśród 293 badanych abstynentów tytoniu (od 1 do 4 tygodni), 33% odnotowało przynajmniej jeden sen dotyczący palenia. W większości tych przypadków podmiot badań przyłapywał siebie na paleniu papierosa, odczuwając przy tym silne negatywne emocje, jak panikę i poczucie winy. W 97% przypadków badani nie mieli takich snów przed pozbyciem się nałogu, a same sny określali jako dużo bardziej wyraziste od pozostałych.


#2. Zewnętrzne bodźce stymulują nasze snyO tym, że świat zewnętrzny ma duży wpływ na wizerunek snów, zapewne niejeden z nas się przekonał, kiedy ktoś lub coś próbowało go obudzić. Dźwięk budzika może stać się nagle burzą z piorunami, a dotyk czyjejś osoby trzęsieniem ziemi. W podobny (chociaż mniej zewnętrzny) sposób organizm sygnalizuje swoje potrzeby. Przykładem może być tutaj sen o piciu wody i niemożliwości zaspokojenia pragnienia, kiedy organizm naprawdę potrzebuje płynów.

Powyżej zaś słynny obraz "Sen spowodowany lotem pszczoły wokół jabłka granatu na jedną sekundę przed przebudzeniem" Salvadora Dalego, który niejako odzwierciedla ten koncept.


#1. Podczas snu jesteś sparaliżowanyWierz lub nie, twoje ciało podczas snu jest sparaliżowane. Prawdopodobnie ma to na celu ochronę ciała przed odgrywaniem pewnych czynności ze swoich snów. Zdarza się, że będąc w takiej fazie, człowiek odzyskuje świadomość i czuje przerażenie, jakby za chwilę miał umrzeć. Niektórzy wspominają o tym, że słyszą wtedy czyjeś głosy lub widzą jakieś postacie w pokoju. Być może właśnie z paraliżu sennego i halucynacji z nim związanych wzięły się historie o porwaniach przez kosmitów.
2778
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Masturbacja ciągle zdrowa – naukowcy odkryli kolejne korzyści z masturbacji
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Naprawdę potwornickie ciekawostki - gdzieś już to słyszałem...
Przejdź do artykułu 9 największych serc na świecie
Przejdź do artykułu Tak odśnieżają prawdziwi zawodowcy!
Przejdź do artykułu Kto tu mieszka?
Przejdź do artykułu Piraci z Somalii. 7 rzeczy, o których nie mówi się na co dzień
Przejdź do artykułu 5 najbardziej przerażających robali świata
Przejdź do artykułu Krótka historia tego, kim i czym jesteś
Przejdź do artykułu Luźne przemyślenia znanych ludzi na temat swoich dzieci
Przejdź do artykułu Barowe triki, czyli załóż się z kimś i pij za darmo!

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą